لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

توافق مبادله هزار زندانی فلسطینی با یک سرباز اسراییلی در مراحل اجرایی


اسماعیل هنیه نخست وزیر حماس آزادی این زندانیان را يک پیروزی بزرگ توصیف کرد. غزه ۱۶ اکتبر ۲۰۱۱
اسماعیل هنیه نخست وزیر حماس آزادی این زندانیان را يک پیروزی بزرگ توصیف کرد. غزه ۱۶ اکتبر ۲۰۱۱

دولت اسراییل روز یکشنبه فهرست اسامی ۴۷۷ زندانی فلسطینی را که قرار است روز سه شنبه در نخستین مرحله مبادله زندانیان فلسطینی با سرباز اسیر اسراییلی، گیلاد شلیط آزاد شوند، منتشر کرد. گیلاد شلیط - سرباز اسرایيلی در يک حمله مرزی افراد مسلح حماس در سال ۲۰۰۶ در نوار غزه اسیر شد.

این لیست امروز (یکشنبه)، در وبسایت امور مربوط به زندانیان منتشر شد. به شهروندان اسراییلی ۴۸ ساعت فرصت داده شده است تا اعتراض احتمالی خود با توافق مبادله زندانیان را از راه های قانونی مطرح کنند.

شیمون پرز رییس جمهوری اسراییل روز شنبه دستور شروع بازبینی و بررسی پرونده های مربوط به صدها زندانی فلسطینی را صادر کرد.

اسراییل بر اساس توافقی که حاصل شده است ۱۰۲۷ فلسطینی زندانی را در ازای آزادی شلیط - که قرار است پس از تحویل به مصر به اسراییل منتقل شود - در دو مرحله آزاد خواهد کرد.

۵۵۰ زندانی فلسطینی باقیمانده در مرحله دومی آزاد می شوند که دو ماه طول خواهد کشید. برخی از فلسطینی هایی که در حمله های مرگبار به اسرایيلی ها دست داشته اند نیز جزو این زندانیان هستند.

رهبران حماس، که بر غزه حکومت می کنند، روز شنبه در قاهره با مقام های امنیتی مصر برای تبادل نظر درباره روند این مبادله ملاقات کردند. مصر در میانجیگری این توافق نقشی اساسی داشته است.

فلسطینیان در غزه خود را برای برگزاری آیین های خوش آمد گویی به زندانیان آماده کرده اند. اسماعیل هنیه نخست وزیر حماس آزادی این زندانیان را يک پیروزی بزرگ توصیف کرده است.

اسرایيل پیش از این نیز مبادله های مشابهی انجام داده است. مخالفان چنین سیاستی می گویند مبادله زندانیان، ربودن سربازان بیشتری را ترغیب می کند. حماس گفته است مبادله پيش رو، نخستین گام در جهت آزاد سازی ۵۰۰۰ زندانی باقیمانده در زندان های اسراییل است.

XS
SM
MD
LG