لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

اسراییل: مبادله زندانیان بهترین معامله ممکن است


پدر و مادر گیلاد در چادری که در اعتراض به اسارت فرزدنشان در مقابل خانه نخست وزیر برپا کرده اند. اورشلیم ۱۲ اکتبر ۲۰۱۱
پدر و مادر گیلاد در چادری که در اعتراض به اسارت فرزدنشان در مقابل خانه نخست وزیر برپا کرده اند. اورشلیم ۱۲ اکتبر ۲۰۱۱

یورام کوهن رییس سرویس امنیتی اسراییل می گوید توافق برای مبادله بیش از یک هزار زندانی فلسطینی با گیلاد شلیط سرباز اسراییلی بهترین معامله ممکن است.

یورام کوهن روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت اسراییل نمی تواند تضمین کند فلطسینی هایی که قرار است آزاد شوند دست به هیچ حمله تروریستی نخواهند زد، اما یادآور شد که اسراییل اگر گزینه بهتری داشت، آن را انتخاب می کرد.

روز سه شنبه، اسراییل اعلام کرد گروه حماس معامله برای آزادی شلیط را، که بیش از ۵ سال در نوار غزه زندانی بوده است، پذیرفته است. خالد مشعل رهبر حماس گفت در مقابل، اسراییل ۱۰۲۷ فلسطینی را آزاد خواهد کرد.

کوهن می گوید شلیط و حدود ۴۵۰ زندانی فلسطینی هفته آینده آزاد خواهند شد. مقام های اسراییلی می گویند انتظار می رود بقیه فلسطینیان حدود دو ماه دیگر آزاد شوند.

ستیزه جویان فلسطینی شلیط را در یک حمله مرزی در ژوئن ۲۰۰۶ اسیر کرده و به غزه بردند. بازداشت طولانی او به عنصر عمده دیگری در مناقشه اسراییل – فلسطینیان تبدیل شد.

در این میان، رییس شین بت این شایعه را که مروان برغوتی، برجسته ترین زندانی فلسطینی، شامل آزاد شدگان خواهد بود، تکذیب کرد.

برغوتی، که در سال ۲۰۰۲ بازداشت شد، به جرم دست داشتن در حمله های مرگبار علیه اسراییلیان به چند بار حبس ابد محکوم شده است. وی به دلیل موقعیتش در میان فلسطینیان، جانشین احتمالی محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی تلقی می شود.

پس از آن که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل مبادله زندانیان را اعلام کرد، طرفداران شلیط در اطراف چادری که والدین او در خارج از اقامتگاه نتانیاهو برپا کرده اند جمع شدند.

XS
SM
MD
LG