لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۴

هیلاری کلینتون با مقامات اسراییلی و فلسطینی گفت و گو می کند


هیلاری کلینتون با مقامات اسراییلی و فلسطینی گفت و گو می کند
هیلاری کلینتون با مقامات اسراییلی و فلسطینی گفت و گو می کند

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا مذاکرات جداگانه با مقامات اسراییلی و فلسطینی را آغاز کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه می گوید خانم کلینتون روز جمعه با صائب اریغات مذاکراه کننده اصلی فلسطینی به گفت و گو نشست و قرار است با مقاماتی از جمله اهود باراک، وزیر دفاع اسراییل نیز ملاقات کند. این دیدارها در چارچوب تلاش های آمریکا برای تجدید مذاکرات مستقیم صلح صورت می گیرد.

صائب اریغات پس از ملاقات با خانم کلینتون گفت اسراییل فرصت داشت بین ساختن محله های یهودی نشین و صلح یکی را انتخاب کند و ادامه عملیات ساختمانی را برگزید.

ملاقات ها در پیشاپیش سخنرانی عمده کلینتون در باره تعهد دولت اوباما به روند صلح خاورمیانه برگزار می شود. رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما به روند مذاکرات پای بند خواهد بود.

مذاکرات صلح در این هفته، پس از آن که آمریکا از تلاش برای ترغیب اسراییل به متوقف ساختن ایجاد محله های جدید در کرانه غربی و اورشلیم شرقی دست برداشت، با شکست دیگری روبرو شد.

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز پنجشنبه در قاهره گفت بدون چنین توقفی او مذاکره نخواهد کرد.

در این میان، بیش از ۲۴ رهبر پیشین اروپایی از اتحادیه اروپا خواسته اند موضع قاطع تری علیه مساله خانه سازی در سرزمین های فلسطینی اتخاذ کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آنها در نامه ای خواستار «اقدامی سریع و عمده» برای متوقف ساختن اسراییل از توسعه عملیات ساختمانی شده اند.

مقامات فلسطینی می گویند محمود عباس از وزیران امور خارجه اتحادیه عرب خواسته است برای بحث درباره بازتاب های اقدام واشنگتن جلسه فوق العاده ای تشکیل دهند.

در همین حال، در واشنگتن اعلام شد آمریکا در تلاش برای پیشبرد مذاکرات صلح بین اسراییل و فلسطینیان، جرج میچل را به خاورمیانه خواهد فرستاد.

XS
SM
MD
LG