لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۸

محمود عباس: تا شهرک سازی ادامه دارد در مذاکرات صلح شرکت نمی کنیم


محمود عباس: تا شهرک سازی ادامه دارد در مذاکرات صلح شرکت نمی کنیم
محمود عباس: تا شهرک سازی ادامه دارد در مذاکرات صلح شرکت نمی کنیم

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی می گوید مقامات فلسطینی به مذاکرات صلح با اسرائیل بازنمی گردند مگر آن که اسرائیل شهرک سازی را در تمامی سرزمین های فلسطینی متوقف کند از جمله در منطقه مورد مناقشه شرق اورشلیم.

آقای عباس که روز یکشنبه برای گفت و گو درباره مذاکرات متوقف مانده صلح خاورمیانه به مصر سفر کرده است گفت مادامی که اسرائیلی ها در جایی ساخت و ساز کنند که فلسطینی ها می خواهند کشور آینده شان باشد، مذاکرات صلحی در کار نخواهد بود.

اسرائیل می گوید هیچگونه پیش شرطی را برای توقف ساخت و ساز در منطقه مورد مناقشه این شهر مقدس نمی پذیرد.

مذاکرات صلح به میانجیگری آمریکا میان اسرائیل و فلسطینی ها، پس از انقضای مهلت ده ماهه توقف شهرک سازی های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن و ازسرگیری ساختمان سازی، متوقف شد.

آقای عباس روز یکشنبه در مصر با حسنی مبارک، رئیس جمهوری آن کشور و عمر موسی، دبیرکل اتحادیه عرب ملاقات کرد تا درباره ساختمان سازی های اسرائیلی و دیگر موانع بر سر راه ازسرگیری مذاکرات صلح، گفت و گو کند.

روز جمعه، دولت باراک اوباما درباره ارائه تضمین های امنیتی مکتوب به اسرائیل، با هدف ازسرگیری مذاکرات صلح، ابراز آمادگی کرد.

این پیشنهاد مکتوب، به تفاهم هایی که پیشتر در ماه جاری میان هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل حاصل شده بود جنبه رسمی می بخشد.

تحویل ۲۰ فروند جنگنده اف-۳۵ آمریکایی به اسرائیل بخشی از طرح پیشنهادی آمریکا برای آغاز دور جدید گفت و گوهای متوقف مانده صلح اسرائیلی فلسطینی محسوب می شود.

همزمان، یک دادگاه نظامی اسرائیلی احکام تعلیق شده حبس دو سرباز اسرائیلی را که از یک پسربچه فلسطینی به عنوان سپر انسانی استفاده کرده بودند، صادر کرد.

این دو سرباز، یک پسر بچه فلسطینی را مجبور کرده بودند که برای یافتن مواد منفجره مخفی شده، چند کیف را جست و جو کند.

XS
SM
MD
LG