لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۱

بررسی طرح تشویقی آمریکا برای از سرگیری مذاکرات صلح از سوی اسراییل


بررسی طرح تشویقی آمریکا برای از سرگیری مذاکرات صلح از سوی اسراییل
بررسی طرح تشویقی آمریکا برای از سرگیری مذاکرات صلح از سوی اسراییل

دولت اسراییل مشوق های پیشنهادی آمریکا برای تمدید سه ماهه شهرک سازی در کرانه باختری رود اردن را بررسی می کند. مشوق های پیشنهادی آمریکا با هدف از سرگیری مذاکرات معلق مانده صلح اسراییل و فلسطینی ها، ارائه شده است.

پیشنهاد آمریکا روز یکشنبه از سوی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در کابینه این کشور اعلام شد. اخبار حاکی است که تعلیق ساخت و ساز شامل سرزمین های شرق اورشلیم نمی شود. اسراییل هفته گذشته از طرح ساخت ۱۳۰۰ آپارتمان جدید در این منطقه خبر داد.

آقای نتانیاهو گفت جزئیات این پیشنهاد هنوز در حال طی مراحل نهایی است. این طرح همچنین قرار است فروش جت های جنگنده و پیشرفته آمریکا به اسراییل را نیز در بر بگیرد.

نخست وزیر اسراییل هفته گذشته به آمریکا سفر کرد. این سفر از جمله شامل دیدار هفت ساعته وی با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا بود و گفته می شود مشوق های واشنگتن درهمین جلسه پیشنهاد شده است. خبرگزاری ها می گویند این پیشنهاد ایالات متحده آمریکا را به مسدود کردن هر گونه قطع نامه ضد اسراییلی در سازمان ملل متحد یا دیگر مجامع بین المللی، متعهد می سازد.

پیشنهاد آمریکا هم از سوی فلسطینی ها که خواستار توقف شهرک سازی در سرزمین های شرق اورشلیم هستند، و هم از سوی نمایندگان تندرو و راست گرای دولت اسراییل مورد انتقاد قرار گرفته است. این نمایندگان می گویند قبول پیشنهاد آمریکا به معنای ناتوانی در تحمل فشارهای آمریکا است.

مذاکرات جدید صلح میان اسراییل و فلسطینی ها، با مشارکت آمریکا در اوایل ماه سپتامبر آغاز شد اما این مذاکرات چند هفته بعد متوقف شد زیرا آقای نتانیاهو نتوانست مهلت تعلیق شهرک سازی های یهودی نشین را تمدید کند.

XS
SM
MD
LG