لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۹

شتاب گیری خانه سازی در محله های یهودی نشین کرانه غربی


شتاب گیری خانه سازی در محله های یهودی نشین کرانه غربی
شتاب گیری خانه سازی در محله های یهودی نشین کرانه غربی

یک گروه طرفدار صلح می گوید یهودیان ساکن کرانه باختری از زمان انقضای توقف عملیات ساختمانی دست کم ۶۰۰ خانه ساخته اند

یک گروه طرفدار صلح در خاورمیانه می گوید یهودیان ساکن کرانه غربی از زمان انقضای توقف عملیات ساختمانی در ماه گذشته میلادی، دست کم ۶۰۰ خانه ساخته اند.

گروه «صلح، هم اینک»، که از راه حل دو کشوری در روند صلح اسراییل و فلسطینیان حمایت می کند، روز پنجشنبه گفت شتاب خانه سازی چهار برابر از آنچه پیش از اجرای توقف ۱۰ ماهه کارهای ساختمانی در نوامبر ۲۰۰۹ بود، سریعتر است. این گروه وعده داده است هفته آینده گزارش کاملی منتشر کند.

مذاکرات صلح بین مقامات فلسطینی و اسراییل به دلیل اختلاف بر سر ساختن محله های یهودی نشین در سرزمینی که فلسطینیان آن را برای کشور آینده خود می خواهند، متوقف شده است.

یک سخنگوی فلسطینی می گوید شتاب خانه سازی در کرانه غربی «نگران کننده» است. او آن را شاخص دیگری بر «جدی نبودن اسراییل درباره روند صلح» دانست.

ماه پیش، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، گفت اگر فلسطینیان اسراییل را به رسمیت بشناسند، او توقف خانه سازی را تجدید می کند. فلسطینیان این پیشنهاد را رد کردند.

یک گزارش جداگانه خبرگزاری آسوشیتدپرس نشان می دهد یهودیان ساکن محله ها، از زمان انقضای توقف موقت خانه سازی در ۲۶ سپتامبر، ساختن حدود ۵۵۰ واحد خانه را در کرانه غربی آغاز کرده اند.

در این میان، هیاتی از مقامات خارجی که از خاورمیانه دیدن می کنند، روز پنجشنبه در اورشلیم شرقی با فلسطینیان ساکن خانه هایی که با تخریب روبرو هستند ملاقات کرد. اعضای هیات به ساکنان گفتند آنها نگرانی هایشان را با مقامات اسراییلی در میان خواهند گذاشت.

جیمی کارتر، رییس جمهوری سابق آمریکا، یکی از افرادی است که به امضای قراردادهای صلح بین اسراییل و مصر در کمپ دیوید در سال ۱۹۷۹ کمک کرد.

XS
SM
MD
LG