لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۲

پایان مذاکرات فرستاده آمریکا و فلسطینیان


راست: صائب اریغات، مذاکره کننده فلسطینی به همراه جرج میچل، فرستاده آمریکا به خاورمیانه
راست: صائب اریغات، مذاکره کننده فلسطینی به همراه جرج میچل، فرستاده آمریکا به خاورمیانه

جرج میچل، فرستاده آمریکا به خاورمیانه، به دیدار با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، پایان داد، اما ظاهرا در مساله اصلی ساختن محله های یهودی نشین در کرانه غربی به توافق نرسید.

آقای میچل پس از دیدار روز پنجشنبه گفت مذاکره کنندگان به تلاش برای یافتن «زمینه مشترکی» بین اسراییل و فلسطینیان ادامه می دهند. صائب اریغات، مذاکره کننده فلسطینی، گفت آقای میچل روز پنجشنبه برای دومین بار با رهبران اسراییل ملاقات می کند و روز جمعه بار دیگر با محمود عباس به گفت و گو خواهد نشست.

توقف موقت فعالیت های ساختمانی در کرانه غربی روز یکشنه پایان یافت. فلسطینیان می گویند توسعه محله ها در این تصمیم که آیا آنها به مذاکرات با اسراییل ادامه خواهند داد یا نه، یک مساله اصلی است.

منابع خبری اسراییل می گویند باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، فهرستی از امتیازات را، در صورتی که اسراییل با تمدید مدت توقف خانه سازی برای دو ماه موافقت کند، به اسراییل پیشنهاد کرده است. خبرگزاری ها به نقل از یک گزارش موسسه واشنگتن برای صلح خاورمیانه می گویند آمریکا از جمله تضمین می دهد در دوره یک ساله مذاکرات هر قطعنامه شورای امنیت در ارتباط با صلح اعراب و اسراییل را وتو کند.

روز چهارشنبه جرج میچل با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، ملاقات کرد. او گفت دولتش به تلاش برای رسیدن به توافقی با فلسطینیان که امنیت و دیگر منافع حیاتی اسراییل را حفظ کند، متعهد است.

کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز به خاورمیانه رفته است و با مقامات اسراییلی و فلسطینی و آقای میچل گفت و گو می کند. اتحادیه اروپا بخشی از گروه چهارگانه صلح خاورمیانه است که آمریکا، روسیه و سازمان ملل متحد را نیز شامل می شود.

XS
SM
MD
LG