لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۴

نتانیاهو: اسراییل به صلح متعهد است


نتانیاهو: اسراییل به صلح متعهد است
نتانیاهو: اسراییل به صلح متعهد است

نخست وزیر اسراییل می گوید دولت او به تلاش برای رسیدن به توافق با فلسطینیان که امنیت و دیگر منافع اسراییل را حفظ کند پای بند است.

بنیامین نتانیاهو این نظر را روز چهارشنبه در پی دیدار با جرج میچل، فرستاده آمریکا به خاورمیانه ابراز داشت، اما در مساله اصلی توقف عملیات ساختمانی در کرانه اشغالی غرب رود اردن، سکوت کرد.

این دیدار در اقامتگاه نتانیاهو انجام گرفت و گزارش می رسد آنها در باره پیشنهاد آمریکا برای تمدید توقف خانه سازی در کرانه غربی برای ۶۰ روز، در برابر اطمینان های امنیتی و تضمین های دیگر، بحث کردند. با این حال دو مقام پس از ملاقات درباره این طرح سخنی به میان نیاوردند.

آقای میچل روز پنجشنبه جداگانه با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، ملاقات خواهد کرد.

نبیل شعث، مذاکره کننده فلسطینی، به صدای آمریکا می گوید فلسطینیان پیشنهاد تعدیل شده اسراییل در مورد محدود ساختن عملیات ساختمانی را قبول نخواهند کرد.

محمود عباس می گوید در مورد خروج از مذاکرات پس از رایزنی با مقامات بلند پایه عرب در هفته آینده تصمیم خواهد گرفت. با این حال می گوید اگر عملیات ساختمانی ادامه پیدا کند، فلسطینیان ناچار خواهند بود به مشارکت پایان دهند.

نتانیاهو می گوید او ماه آینده در پاریس با آقای عباس ملاقات خواهد کرد. در اطلاعیه دفتر نخست وزیری اسراییل گفته می شود این دیدار بنا به دعوت نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، صورت خواهد گرفت.

تاریخ مشخصی برای ملاقات در ماه اکتبر تعیین نشده است. اما اطلاعیه به نقل از نتانیاهو می گوید اساسی است که «گفت و گوهای خوب» او با محمود عباس ادامه پیدا کند.

XS
SM
MD
LG