لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۸

وزیر امور خارجه اسراییل: ایران با حمایت از گروه های افراطی از صلح جلوگیری می کند


جرج میچل، فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه، به اسراییل رفته است و قصد دارد رهبران اسراییل و فلسطینی را برای ادامه مذاکرات صلح زیر فشار بگذارد.

میچل در حالی به این ماموریت می رود که اسراییل عملیات ساختمانی در کرانه غربی را از سر گرفته و موجب شده است محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، تهدید کند که از مذاکرات خارج خواهد شد.

آقای عباس می گوید در پی رایزنی با مقامات بلند پایه عرب در هفته آینده در این باره تصمیم خواهد گرفت. با این حال، او روز سه شنبه در پی دیداری با نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، در پاریس، یادآور شد که اگر عملیات ساختمانی ادامه پیدا کند، فلسطینیان ناچار خواهند بود به مذاکرات پایان دهند.

مقامات فلسطینی از اسراییل خواسته اند توقف موقت خانه سازی را، که روز یکشنبه منقضی شد، برای سه یا چهار ماه دیگر تمدید کند.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه گفت ایالات متحده از این که اسراییل توقف ۱۰ ماهه خانه سازی را تمدید نکرد متاسف است.

آقای میچل ممکن است این موضوع را روز سه شنبه با اهود باراک، وزیر دفاع اسراییل، در میان بگذارد. انتظارمی رود او در اواخر هفته با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، و محمود عباس ملاقات کند.

در سازمان ملل متحد، روز سه شنبه آویگدور لیبرمن ،وزیر امور خارجه اسراییل، گفت زمانی که مرزهای نهایی مشخص می شوند، باید واقعیت های جمعیتی را منعکس کنند. لیبرمن در سخنانی از پیش تهیه شده گفت «نبود هماهنگی بین مرزها و ملیت ها، عنصری برای مناقشه فراهم می آورد.»

لیبرمن همچنین این نظر را که مناقشه اسراییل و فلسطینیان جامعه بین المللی را از عمل قاطعی علیه ایران باز می دارد رد کرد و گفت واقعیت چیز دیگری است، و ایران با حمایت از سازمان های افراطی مانند حماس و حزب الله، از صلح جلوگیری می کند.

XS
SM
MD
LG