لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

نخست وزیر اسراییل محمود عباس را به ادامه مذاکرات صلح فرا خواند


بنیامین ناتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، از محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، خواست که گفتگوهای صلح را ادامه دهد. وی این مطلب را در حالی مطرح کرد که مهلت ده ماهه توقف موقت ساخت شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن روز یکشنبه ۲۶ سپتامبر به پایان رسید.

نخست وزیر اسراییل صبح دوشنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه ای از محمود عباس خواست که گفتگوها را به منظور دست یابی به توافقی تاریخی ظرف یک سال آینده ادامه دهد.

او گفت اسراییل آماده برقراری ارتباط مداوم با فلسطینیان در روزهای آینده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک سخنگوی محمود عباس گزارش داد که رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی از اسراییل درخواست کرده است که مهلت تعلیق شهرک سازی ها را تمدید کند.

نبیل ابوردینه می گوید این تنها راه موفقیت گفتگوهای صلح است.

فلسطینیان تهدید کرده اند که در صورت ازسرگیری شهرک سازی های یهودی نشین گفتگوهای صلح را ترک خواهند کرد.

مقام های فلسطینی خواستار دیدار با وزیران امور خارجه اتحادیه عرب شده اند تا درباره سرنوشت مذاکرات صلح در صورت ازسرگیری شهرک سازی های اسراییلی، تصمیم بگیرند.

گزارش ها به نقل از آقای عباس اعلام می کنند که اجلاس وزیران خارجه اتحادیه عرب روز ۴ اکتبر برگزار می شود.

همزمان «جروسلم پست» می گوید که اسراییل و مسئولان فلسطینی درباره اختصاص یک هفته دیگر برای یافتن راه حلی که از شکست مذاکرات جلوگیری کند، به توافق رسیده اند.

ایالات متحده آمریکا در این میان میانجی گری می کند. پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، شامگاه یکشنبه با انتشار بیانیه ای از دیدار دیپلمات های ارشد آمریکا با مقامات اسراییلی و فلسطینی در روز یکشنبه خبر داد.

ساکنین کرانه غربی روز یکشنبه انقضای مهلت توقف ساخت و ساز را جشن گرفتند.

نزدیک به ۲۰۰۰ نفر در خیابان های رواوه راهپیمایی کردند و پیش از انقضای مهلت توقف ساخت و ساز بادکنک هوا کردند و در منطقه ای دیگر در کرانه غربی، ساکنان یهودی سنگ اولیه یک مدرسه ابتدایی را بنا نهادند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، شهرک نشینان یهودی کرانه غربی را به خویشتن داری فراخواند.

همزمان مسئولان امنیتی اسراییلی می گویند مردان مسلح فلسطینی روز یکشنبه بر روی یک خودروی اسراییلی آتش گشودند. در این حادثه راننده خودرو زخمی شد.

مقامات همچنین از بروز برخی خشونت ها در شهر هبرون در کرانه غربی خبر دادند.

اسراییل به صدها هزار شهروند این کشور اجازه داده است تا در سرزمین هایی که از سال ۱۹۶۷ اشغال کرده است، ساکن شوند.

فلسطینی ها می گویند شهرک های یهودی نشین مانعی بر سر راه طرح تشکیل کشور مستقل فلسطینی است.

XS
SM
MD
LG