لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

پایان مهلت توقف شهرک سازی های اسرائیلی


پایان مهلت توقف شهرک سازی های اسرائیلی
پایان مهلت توقف شهرک سازی های اسرائیلی

مهلت توقف ده ماهه شهرک سازی های اسرائیلی در کرانه غربی رود اردن روز یکشنبه به پایان می رسد. این مسئله تهدیدی برای دور جدید مذاکرات صلح خاورمیانه به شمار می رود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ساکنین کرانه غربی رود اردن را همزمان با نزدیک شدن به ساعت پایان مهلت توقف ساخت و ساز، به «خویشتن داری» دعوت کرده است.

رهبران فلسطینی تهدید کرده اند در صورت ازسرگیری ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین، مذاکرات را ترک می کنند.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در سخنرانی روز شنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت «طرز فکر توسعه و تسلط»اسرائیل، مردم را به چرخه خشونت و درگیری سوق می دهد که از رسیدن به راه حل درست برای مشکلات منطقه باز میدارد.

او گفت اسرائیل باید میان صلح و شهرک سازی یکی را انتخاب کند.

دیوید اکسلراد، از مشاورین ارشد کاخ سفید روز یکشنبه به تلویزیون ای بی سی آمریکا گفت که ایالات متحده «مشتاق» است که دو طرف با استفاده از آنچه که آن را «فرصتی بی همتا» خواند برای رسیده به صلح و حل مشکلات منطقه استفاده کنند.

ایالات متحده اسرائیل را تحت فشار گذاشته است تا مهلت توقف ساخت و ساز شهرک سازی های جدید را تمدید کند. واشنگتن همچنین فلسطینی ها را ترغیب می کند که مذاکرات را ترک نکنند.

مقامات اسرائیلی و فلسطینی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تلاش برای جلوگیری از توقف مذاکرات صلح خاورمیانه، با مقامات آمریکایی ملاقات کردند.

شهرک نشینان اسرائیلی و حامیانشان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را به پایان محدودیت ها ترغیب کرده اند. برخی از آنان روز یکشنبه برای شمارش معکوس به مناسبت نزدیک شدن به پایان مهلت توقف ساخت و ساز تا ساعاتی دیگر، گردهم آمده اند.

XS
SM
MD
LG