لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۲

ملاقات هیلاری کلینتون با محمودعباس برای دومین روز پیاپی


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در تلاش برای نجات مذاکرات صلح خاورمیانه، قرار است روز شنبه، برای دومین روز با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، ملاقات کند.

فلسطینیان تهدید کرده اند اگر اسراییل توقف موقت خانه سازی در کرانه غربی را، که روز یکشنبه منقضی می شود، تمدید نکند از مذاکرات، که آمریکا از آن حمایت می کند، خارج خواهند شد. اسراییل حاضر نشده است چنین تمدیدی را بررسی کند، اما می گوید مایل است به بررسی یک مصالحه بپردازد.

دولت اوباما به اسراییل فشار وارد می آورد توقف خانه سازی را تمدید کند و فلسطینیان را تشویق می کند تهدید خود را برای خروج از مذاکرات عملی نسازند.

یک مقام بلند پایه وزارت امور خارجه آمریکا مذاکرات جاری آمریکا با اسراییل و فلسطینیان را «پیچیده و حساس» توصیف کرد. جفری فلتمن، گفت ایالات متحده نمی خواهد هیچ طرف مذاکرات را، زمانی که رسیدن به یک راه حل از طریق گفت و شنود امکان پذیر است، ترک کند.

هیلاری کلینتون روز جمعه در نیویورک ۲۵ دقیقه با محمود عباس گفت و گو کرد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه در سخنانی در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواهان حمایت بین المللی از روند صلح اسراییل و فلسطینیان شد و ابراز امیدواری کرد آنها ظرف یک سال به صلح برسند.

XS
SM
MD
LG