لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۴

اسراییل موانع بتونی برای مقابله با حملات فلسطینی ها را برمی چیند


ارتش اسراییل موانع سیمانی را که حدود یک دهه پیش برای حفاظت از شهرک های یهودی نشین در مقابل آتش بار فلسطینی ها در جنوب اورشلیم کار گذاشته بود، برمی چیند.

سربازان اسراییلی روز یکشنبه در حاشیه «گیلو»، اقدام به برچیدن دیوارهای سیمانی کردند. ضمیمه شدن شهرک «گیلو» به اسراییل در سال ۱۹۶۷، از سوی جامعه بین الملل به رسمیت شناخته نشد.

برچیدن دیوار، نشانی از بهبود ثبات در کرانه غربی رود اردن به شمار می رود. اسراییل می گوید به دلیل کاهش تهدیدهای امنیتی در گیلو و افزایش همکاری میان نیروهای امنیتی فلسطینی با اسراییل، تصمیم به برچیدن دیوار در این منطقه گرفت.

اسراییل در سال ۲۰۰۱ و هنگامی که این شهرک یهودی نشین تقریبا هر روز هدف حملاتی از شهر مجاور «بیت جلا» در کرانه غربی قرار می گرفت، دیوار را بنا کرد.

روز پنجشنبه هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، در تلاش برای ترغیب اسراییل به از سرگیری مذاکرات متوقف شده صلح با فلسطینی ها، مذاکره کرد.

هفته گذشته جرج میچل، فرستاده آمریکا به خاورمیانه، به منطقه سفر کرد. تلاش های او برای ترغیب دو طرف به گفت و گوی مستقیم شکست خورد.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفته است در مذاکرات مستقیم شرکت نمی کند مگر آن که بر سر جدول زمانی و برنامه مذاکرات، توافقی حاصل شود.

به گفته رسانه های اسراییلی آقای نتانیاهو به جرج میچل گفت برای این مذاکرات هیچ پیش شرطی را نمی پذیرد.

دولت باراک اوباما برای از سرگیری مذاکرات مستقیم میان فلسطینی ها و اسراییل تا ماه آینده میلادی تلاش کرده است. مذاکرات مستقیم میان آقای عباس و اهود المرت، نخست وزیر پیشین اسراییل، در دسامبر سال ۲۰۰۸ متوقف شد.

XS
SM
MD
LG