لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۰

یونان آماده است به مذاکرات اسراییل و فلسطینیان کمک کند


اسراییل می گوید جرج پاپاندریو، نخست وزیر یونان، پیشنهاد کرده است در مذاکرات صلح بین اسراییل و فلسطینیان نقش داشته باشد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، می گوید رهبر یونان تمایل اسراییل به حرکت به سوی مذاکرات مستقیم را در دیداری با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، ابلاغ خواهد کرد.

نتانیاهو این موضوع را روز پنجشنبه در پی دیداری با پاپاندریو در اورشلیم عنوان کرد. او در بیانیه ای می گوید اگر طرفین حاضر به مصالحه باشند، ،یک توافق تاریخی امکان پذیر است.»

عباس می خواهد پیش از حرکت از مذاکرات غیر مستقیم به مذاکرات مستقیم، اسراییل خود را به متوقف ساختن عملیات خانه سازی در کرانه غربی متعهد سازد و مرزهای سال ۱۹۶۷ را به عنوان چارچوبی برای یک کشور آینده فلسطینی قبول کند.

عباس روز پنجشنبه به رهبران جنبش فتح گفت اسراییلیان یک هفته فرصت دارند به شرایط وی برای مذاکرات مستقیم پاسخ دهند. او می گوید هرگونه تحول مثبتی را به اتحادیه عرب، که روز ۲۹ ژوئیه در قاهره جلسه ای تشکیل می دهد، ارائه خواهد داد.

جرج میچل، فرستاده آمریکا به خاورمیانه، در اوائل هفته دور دیگری از مذاکرات غیر مستقیم بین اسراییل و فلسطینیان را تکمیل کرد.

یاسر عابد ربو، مشاور فلسطینی، گفت پیش از آن که فلسطینیان با مذاکرات مستقیم با اسراییل موافقت کنند، آمریکا باید موضع خود را در مسائل مورد اختلاف روشن تر کند.

XS
SM
MD
LG