لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

نخست وزیر اسراییل می گوید هدف، گفت و گوهای مستقیم با فلسطینی هاست


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، می گوید هدف عمده دیدار وی از واشنگتن در هفته جاری جلب حمایت آمریکا برای گشودن باب گفت و گوهای مستقیم صلح با فلسطینی ها است.

از ماه می گذشته جرج میچل، فرستاده ویژه آمریکا به خاور میانه، چندین دور گفت و گوهای غیر مستقیم بین دو طرف را ترتیب داده است. محمود عباس، رییس دولت خودگردان فلسطینی ها می گوید تا زمانیکه اسراییل شهرک سازی های یهودی نشین را در سرزمین هایی که فلسطینی ها مدعی آن برای کشور آینده فلسطین هستند، متوقف نکند از مذاکرات مستقیم خود داری خواهد ورزید.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه گفت هر کسی که خواستار صلح است باید گفت و گوهای مستقیم با اسراییل انجام دهد. وی درخواست های فلسطینی ها و جامعه بین المللی را برای متوقف کردن ساختمان سازی در سرزمین های اشغالی کرانه غربی و اورشلیم شرقی نپذیرفته است.

قرار است روز سه شنبه آینده نخست وزیر اسراییل با باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در کاخ سفید ملاقات و گفت و گو کند.

روز یکشنبه فلسطینی ها در نوار غزه دست به راهپیمایی و تظاهرات زدند و از چریک های حماس که امور آن منطقه را در دست دارند خواستند تا با اسراییل در مورد مبادله زندانیان مصالحه نکنند.

بستگان فلسطینی های محبوس در زندان های اسراییل در خارج از خانه محمود ظهار، یکی از رهبران بلندپایه حماس در شهر غزه دست به تظاهرات زدند. ظهار به تظاهر کنندگان گفت که گروه تحت رهبری وی همچنان به فشار خود برای آزادی بیش از یک هزار زندانی در برابر آزادی گیلاد شالیت، یک سرباز اسراییلی ادامه خواهد داد.

آقای نتانیاهو هفته گذشته گفته بود به عنوان بخشی از مبادله زندانیان مایل است که یک هزار زندانی فلسطینی را آزاد کند ولی به آنها اجازه نخواهد داد که وارد کرانه غربی شوند. وی همچنین احتمال آزاد کردن تروریست های خطرناکی را که در لیست زندانیان وابسته به حماس قرار دارند، مردود دانست.

XS
SM
MD
LG