لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

اسرائیل : از ورود کشتی های حامل کمک برای فلسطینیان جلوگیری می شود


فعالان طرفدار فلسطینیان علی رغم تاخیرهای تکنیکی و هشدارهای نیروی دریایی اسرائیل، به کوشش برای رساندن کاروانی از کشتی ها به نوارغزه در روز یکشنبه ادامه می دهند.

کاروان دریایی، حامل ۱۰ هزار تن تدارکات انساندوستانه و صدها فعال، روز شنبه در نزدیکی ساحل قبرس بود و برای خروج آماده می شد.

ماموریت کمک رسانی بدلیل پیچیدگی هایی به تاخیر افتاده است. برگزارکنندگان می گویند مشکلات تکنیکی تعداد کشتی ها را از هشت به ۵ فروند کاهش داده است. آنها همچنین در ترتیب دادن سوار شدن گروهی از قانونگذاران اروپایی به کشتی ها مشکل دارند.

دنی آیالون، معاون وزارت امور خارجه اسرائیل، روز شنبه تکرار کرد که ارتش اجازه نخواهد داد کشتی ها به سرزمین فلسطینی برسند. او ماموریت کمک رسانی را اقدامی تحریک کننده نامیده است.

فعالان قصد دارند محاصره ای را که اسرائیل و مصر در سال ۲۰۰۷ ، پس از استیلای گروه حماس بر غزه، برقرار کردند دور بزنند.

اسماعیل هنیه نخست وزیر حماس، از این اقدام استقبال کرده است. او با حضور در بندری که امید می رود کشتی ها در آن پهلو بگیرند، گفت ماموریت یک پیروزی برای سرزمین غزه خواهد بود.

مقامات اسرائیل می گویند در حالی که آنها می خواهند خشونت را به حداقل برسانند، نیروی دریایی راه را بر کشتی ها زمانی که وارد آابهای ساحلی اسرائیل شوند خواهد بست و آنها را به بندر آشود خواهند برد.

انتظار می رود در آنجا هر تبعه خارجی در کشتی ها اخراج شود.

سازمان ملل متحد از تمام طرف های درگیر خواسته است خویشتنداری پیشه کنند.

در این میان، شاهدان می گویند ارتش اسرائیل روز شنبه شش موشک بسوی هدف هایی در نوار غزه شلیک کرد. در این حملات کسی صدمه ندید.

XS
SM
MD
LG