لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۹

نتانیاهو: مذاکرات صلح خاورمیانه ممکن است هفته آینده از سر گرفته شود


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل می گوید محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی قصد دارد مذاکرات صلح را از سر بگیرد و این کار ممکن است هفته آینده صورت گیرد.

نتانیاهو که روز سه شنبه در کنوانسیون حزب لیکود سخن می گفت، اظهار داشت او هفته آینده هنگام سفر به مصر برای ملاقات با حسنی مبارک، رییس جمهوری، درباره امکان آغاز دوباره مذاکرات غیر مستقیم صلح بحث خواهد کرد.

محمود عباس روز دوشنبه تایید کرد که آماده است مذاکرات غیر مستقیم صلح با اسراییل را از سر بگیرد. او به یک تلویزیون اسراییل گفت امیدواراست اتحادیه عرب در این هفته مذاکرات غیر مستقیم را تصویب کند.

این تحولات در حالی روی می دهد که مقامات شهر اورشلیم گفته اند بنیامین نتانیاهو در کوشش برای ترمیم مناسبات با آمریکا و آغاز دوباره مذاکرات صلح خاورمیانه، به آرامی ساختن خانه های جدید در اورشلیم شرقی را متوقف ساخته است.

مقامات گفتند کمیته مسئول تصویب طرح های ساختمانی جدید از زمانی که در جریان سفر جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا در ماه گذشته، طرح هایی را برای ساختن ۱۶۰۰ خانه جدید در اورشلیم شرقی اعلام کرد، جلسه ای تشکیل نداده است.

آن اقدام دولت اوباما را به خشم آورد و برنامه خانه سازی اسراییل را به عنوان شکستی برای مذاکرات صلح محکوم کرد. فلسطینیان می خواهند اورشلیم شرقی بخشی از کشور آینده آنها باشد، و متوقف شدن خانه سازی را پیش شرطی برای ورود دوباره به مذاکرات دانسته اند.

دولت اسراییل درباره متوقف شدن خانه سازی، که می تواند طرفداران آن در داخل ائتلاف حاکم نخست وزیر را خشمگین کند نظری ابراز نداشته است. نتانیاهو علنا تاکید کرده است که خانه سازی را متوقف نخواهد ساخت.

با این حال، حتی چشم انداز متوقف شدن غیر رسمی خانه سازی، امید به امکان از سرگرفته شدن مذاکرات را تجدید کرده است.

XS
SM
MD
LG