لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۴

گروه چهارگانه صلح خاورمیانه از اسراییل می خواهد فعالیت های خانه سازی را متوقف کند


گروه بین المللی چهارگانه صلح خاورمیانه از اسراییل خواسته است تمام فعالیت های خانه سازی را متوقف کند و اسراییل و فلسطینیان را به بازگشت به مذاکرات صلح تشویق کرده است.

بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در پی مذاکرات گروه در مسکو در روز جمعه، بیانیه ای را قرائت کرد که طرح اسراییل برای ساختن ۱۶۰۰ خانه جدید در شرق اورشلیم را محکوم می کند و می گوید جامعه بین المللی، انضممام این منطقه به خاک اسراییل را به رسمیت نمی شناسد.

صائب اریغات، مذاکراه کننده اصلی فلسطینی، از بیانیه استقبال کرد و از گروه خواست فعالیت های خانه سازی اسراییل در سرزمین های اشغالی را از نزدیک زیر نظر بگیرد.

اسراییل هنوز به بیانیه پاسخ نداده است.

گروه چهارگانه، شامل آمریکا، سازمان ملل متحد، روسیه و اتحادیه اروپا، همچنین خواسته است مذاکرات صلح بین اسراییل و فلسطینیان، با هدف رسیدن به توافق نهایی ظرف ۲۴ ماه، از سرگرفته شود.

در جلسه روز جمعه در مسکو، بان کی – مون، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، و تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا، و نماینده ویژه گروه شرکت داشتند.

مذاکرات در حالی صورت گرفت که اسراییل به دلیل اعلام یک پروژه خانه سازی برای یهودیان در اورشلیم شرقی با انتقاد شدید روبرو شده است.

این اقدام فلسطینیان را که ادعا می کنند اورشلیم شرقی پایتخت کشور آینده آنها است خشمگین ساخت و آمریکا گفت زمان اعلام تصمیم در جریان سفر جو بایدن، معاون رییس جمهوری به منطقه، یک «اهانت» بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در کوشش برای خنثی کردن اختلاف، روز پنجشنبه تلفنی با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت و گو کرد.

مقامات اسراییل می گویند نتانیاهو اقداماتی را برای افزایش اعتماد و تسهیل مذاکرات صلح با فلسطینیان پیشنهاد کرده ست.

در مسکو، کلینتون اظهار داشت گفت و گو «مفید و سازنده» بود، اما گفت بحث با نتانیاهو و دولت او ادامه خواهد داشت. کلینتون همچنین گفت جرج میچل فرستاده آمریکا به خاورمیانه، در پی اجلاس مسکو به منطقه سفر خواهد کرد. او قرار است جداگانه با نخست وزیر اسراییل و رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات کند.

کلینتون همچنین گفت انتظار دارد هفته آینه با نتانیاهو در واشنگتن ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG