لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

مشاور ارشد کاخ سفید: طرح شهرک سازی اسرائیل به ضرر صلح خاورمیانه است


یک مقام ارشد کاخ سفید می گوید طرح اسرائیل برای خانه سازی بیشتر در سرزمین های شرق اورشلیم، بیشتر شبیه به تلاشی حساب شده با هدف آسیب زدن به روند صلح خاور میانه است.

دیوید اکسلراد، مشاور ریاست جمهوری آمریکا روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ABC آمریکا، طرح اسرائیل را «توهین آمیز» خواند و گفت طرح خانه سازی اسرائیل تمامی حامیان ایده های صلح و امنیت را پریشان می کند.

اسرائیل هفته گذشته با اعلام قصد خود در ساخت ۱۶۰۰ واحد مسکونی جدید در شرق اورشلیم، موجب بروز مناقشات جدید شد. سرزمین های شرق اورشلیم طی جنگ سال ۱۹۶۷ اسرائیل و اعراب به اشغال سربازان اسرائیلی در آمد.

فلسطینی ها می خواهند شرق اورشلیم پایتخت کشور آینده فلسطینی باشد.

بلافاصله پس از آن که فلسطینی ها با مذکرات غیر مستقیم با اسرائیل موافقت کردند، اسرائیل طی دیدار جو بایدن از خاورمیانه، طرح خود برای افزایش شهرک سازی ها را اعلام کرد.

محمود عباس خواستار آن شده است که تا پیش از ازسرگیری مذکرات صلح، تمامی فعالیت های شهرک سازی متوقف شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه به کابینه این کشور گفت دولت در حال پیگیری جدی این مسئله است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه، طی مکالمه تلفنی با آقای نتانیاهو او را به دلیل طرح ساخت و ساز، سرزنش کرد.

خانم کلینتون گفت طرح شهرک سازی و زمان اعلام آن «توهین» به آمریکا بوده است. وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت این اقدام «علامت هایی عمیقا منفی» در روند صلح خاورمیانه به شمار می رود.

XS
SM
MD
LG