لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۳۴

اسراییل پروژه خانه سازی در اورشلیم شرقی را تصویب می کند


مقامات اسراییل ساختن چهار بنای مسکونی برای یهودیان در شرق اورشلیم را تصویب کرده اند. این اقدام با محکومیت فلسطینیان روبرو شد.

بر اساس این پروژه، که یک کمیسیون شهرداری اورشلیم آن را روز سه شنبه تایید کرد، ۲۴ آپارتمان در کنار یک مدرسه مذهبی یهودیان در کوه زیتون ساخته می شود و عملا محله یهودی نشین جدیدی در منطقه به وجود می آید.

صائب اریغات، مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطینی، این طرح را محکوم کرد و گفت ادامه فعالیت های خانه سازی در قدس شرقی کوشش هایی را که برای احیای مذاکرات صلح اسراییل و فلسطینیان جریان دارد تضعیف می کند.

فلسطینیان اورشلیم شرقی را پایتخت کشور آینده خود می دانند.

اسراییل این منطقه را در جنگ سال ۱۹۶۷ خاورمیانه تصرف کرد و آن را در اقدامی که جامعه بین المللی به رسمیت نشناخت، ضمیمه خاک خود ساخت. اسراییل تمامی اورشلیم را پایتخت خود می داند و ساختمان سازی در بخش شرقی آن را فعالیتی برای توسعه محله های یهودی نشین تلقی نمی کند.

هزینه اجرای پروژه خانه سازی در کوه زیتون را ایروینگ موسکوویتز، میلیاردر یهودی آمریکایی تامین می کند. یک گورستان باستانی یهودی و چندین مرکز مقدس مسیحی در آنجا قرار دارد.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفته است پیش از تجدید مذاکرات صلح، اسراییل باید تمام فعالیت های خانه سازی را در اورشلیم شرقی و در کرانه اشغالی غرب رود اردن متوقف کند.

اسراییل گفته است آماده است مذاکرات را بدون هیچ قید و شرطی بی درنگ آغاز کند.

XS
SM
MD
LG