لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۲

صدها نفر از فعالان هوادار فلسطینیان خواهان پایان گرفتن محاصره غزه شدند


صدها نفر از فعالان طرفدار فلسطینیان روز پنجشنبه در دو سوی مرز اسراییل و غزه جمع شدند، و از اسراییل خواستند به محاصره این سرزمین پایان دهد.

اسماعیل هنیه، نخست وزیر حماس در غزه، خطاب به جمعیت سخن گفت و با یک تلفن همراه با فعالان در طرف دیگر مرز در اسراییل گفت و گو کرد.

هنیه از فعالان به خاطر حمایتشان سپاسگزاری کرد و گفت آنها در مسجد الاقصی در قدس، با یکدیگر ملاقات خواهند کرد. او اضافه کرد اورشلیم «عربی و اسلامی باقی خواهد ماند.»

از زمان استیلای حماس بر غزه در سال ۲۰۰۷، مصر و اسراییل مرزهای خود را با غزه اکثرا بسته نگاهداشته اند.

دسامبر گذشته، اسراییل برای متوقف ساختن حملات راکتی ستیزه گران حماس، به غزه حمله کرد. در جریان نبرد، دست کم ۱۳۰۰ فلسطینی و ۱۳ اسراییلی کشته شدند.

برگزارکنندگان راه پیمایی آزادی غزه گفتند هدف این است که بر آگاهی بین المللی از وضعیت دشوار یک میلیون و ۵۰۰ هزار فلسطینی ساکن غزه افزوده شود.

حدود ۱۳۰۰ فعال بین المللی از ۴۲ کشور در مصر جمع شده بودند و امیدوار بودند در راه پیمایی شرکت کنند. اما مقامات مصری به کمتر از ۱۰۰ نفر اجازه دادند شامگاه چهارشنبه وارد غزه شوند.

در این میان، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل، می گوید دولت او یک مجموعه کمک ۵۰ میلیون دلاری را برای جوامع اسراییلی در نزدیکی مرز غزه آماده می کند. نتانیاهو گفت به این پول نیاز است زیرا جوامع یهودی نشین هدف «هزاران راکتی که سازمان های تروریستی که ایران از آنها حمایت می کند» بوده اند.

XS
SM
MD
LG