لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۴:۱۲

یهودیان می گویند محدودیت های ساختمانی در کرانه غربی را نادیده خواهند گرفت


درگیری فلسطینیان و یهودیان در اورشلیم غربی

بازرسان ساختمانی اسراییل در حالی که سعی دارند محدودیت های موقت بر ساختن محله های یهودی نشین در کرانه غربی را اجرا کنند، با مقاومت و سرسختی روبرو شده اند.

اسراییلیان ساکن محله ها روز سه شنبه راه ها را بستند، بازرسان را هو کردند و گفتند دستورهای توقف کار را که شامل ساختمان های جدید می شود نادیده خواهند گرفت.

نیروهای امنیتی، بازرسان را در کرانه عربی همراهی می کنند و در مورد بروز خشونت گزارشی نرسیده است. اما روز سه شنبه در اورشلیم شرقی که اکثر ساکنان آن عرب هستند، فلسطینیان و یهودیان با یکدیگر گلاویز شدند. درگیری در حالی که اسراییلیان، با در دست داشتن حکم دادگاه، یک خانه مورد اختلاف را تخلیه می کردند، رخ داد و یک نفر زخمی شد.

اسراییل، اورشلیم شرقی را در جریان جنگ سال ۱۹۶۷ تصرف کرد و در اقدامی که جامعه بین المللی آن را به رسمیت نشناخته است ضمیمه خاک خود ساخت. فلسطینیان می خواهند اورشلیم پایتخت کشور آینده فلسطینی باشد.

در این میان، دولت اسراییل روز سه شنبه به اتحادیه اروپا علیه شناسایی اورشلیم شرقی به عنوان پایتخت کشور آینده فلسطینی هشدار داد.

وزارت امور خارجه اسراییل در بیانیه ای گفت چنین اقدامی نقش اتحادیه اروپا در مذاکرات صلح اسراییل و فلسطینیان را تضعیف خواهد کرد. این بیانیه در واکنش به گزارش روزنامه ها آراتص صادر شد که در آن گفته می شود اتحادیه اروپا پیش نویس پیشنهادی را در مورد ناحیه مورد اختلاف در پیشاپیش اجلاس اتحادیه در بروکسل در هفته آینده بررسی می کند.

XS
SM
MD
LG