لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۹

مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره گزارش تحقیقاتی مناقشه غزه بحث می کند


مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره گزارش تحقیقاتی مناقشه غزه بحث می کند

اسراییل و حماس هر دو اتهام ارتکاب جرائم جنگی را رد کرده اند

مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای بحث درباره گزارش سازمان ملل، که اسراییل و حماس را به ارتکاب جرائم جنگی در نوار غزه متهم می کند، جلسه ای تشکیل داده است. مجمع درباره صدور قطعنامه ای در ارتباط با گزارش بحث می کند، و انتظار می رود امشب به آن رای بدهد.

گزارش، که ریچارد گلد استون قاضی آفریقای جنوبی، آن را بر اساس یافته های هیات حقیقت یاب سازمان ملل متحد نوشته است، توصیه می کند اسراییل و حماس اگر ظرف شش ماه تحقیقات معتبری درباره مناقشه در غزه انجام ندهند، با امکان مجازات در دادگاه لاهه روبرو شوند.

اسراییل و حماس هر دو اتهام ارتکاب جرائم جنگی را رد کرده اند. در جریان هجوم سه هفته ای، که اسراییل می گوید برای متوقف ساختن حملات راکتی ستیزه گران فلسطینی آغاز کرد، حدود ۱۳۰۰ فلسطینی و ۱۳ اسراییلی کشته شدند.

معاون وزارت امور خارجه اسراییل روز سه شنبه از کشورها خواست با گزارش مخالفت کنند، و آن را به زیان هر کشور دموکرات و صلحجوئی که به با تروریسم مقابله می کند دانست. او فلسطینیان را متهم کرد که برای آسیب رساندن به اسراییل از سازمان های بین المللی «سوء استفاده» می کنند.

روز سه شنبه همچنین مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه ای گزارش سازمان مل متحد را محکوم کرد. قانون گذاران آن را مغرضانه و تهدیدی برای روند صلح خاورمیانه نامیدند.

XS
SM
MD
LG