لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۱

نتانیاهو: اگر لازم باشد، با شدت بیشتری با نیروهای ایران در سوریه مقابله می‌کنیم


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که خروج نیروهای آمریکا از سوریه تاثیری در سیاست اسرائیل برای مقابله با حضور نظامی ایران در خاک سوریه نخواهد داشت.

پرزیدنت ترامپ دستور خارج شدن نیروهای نظامی آمریکا مستقر در سوریه را اواخر هفته گذشته صادر کرد.

نخست وزیر اسرائیل یکشنبه دوم دی در جلسه کابینه آن کشور اعلام کرد که خارج شدن نیروهای آمریکا از سوریه سیاست راهبردی و بلند مدت اسرائیل در مقابله با حضور نظامی ایران در سوریه را تغییر نمی دهد.

بنیامین نتانیاهو گفت: «تصمیم به عقب کشیدن دو هزار سرباز آمریکایی از سوریه، سیاست همیشگی مایعنی مقابله با حضور نظامی ایران در خاک سوریه را تغییر نمی دهد، و اگر نیاز باشد، این مقابله را با شدت بیشتری پیگیری خواهیم کرد.»

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت که خروج نیروهای آمریکایی در سوریه اثری بر همکاری‌های همه جانبه کشورش با آمریکا در زمینه‌های عملیاتی و اطلاعاتی نخواهد داشت.

پرزیدنت ترامپ چهارشنبه گذشته با اعلام شکست کامل شبه نظامیان داعش، فرمان عقب نشینی نیروهای تقریبا دو هزار نفره آمریکا از شمال سوریه را صادر کرد.

او در توئیتر خود نوشت: «ابتدا قرار بود سه ماه در سوریه باشیم، اما هفت سال طول کشید و هیچگاه خارج نشدیم. وقتی من رئیس جمهور شدم، داعش در اوج قدرت بود، اما حال تقریباً بطور کامل شکست خورده است. سایر کشورها مثل ترکیه باید بتوانند بخوبی از پس باقیمانده شبه نظامیان داعش بربیایند. نیروهای ما به آمریکا مراجعت می کنند.»

در صحنه سیاسی، جیم متیس وزیر دفاع آمریکا، بلند پایه ترین مقام آمریکایی بود که در مخالفت با فرمان پرزیدنت ترامپ در مورد خروج کماندوهای آمریکایی از سوریه از سمت خود کناره گیری کرد.

پس از او، برت مک گورک نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف ضد داعش نیز به دلیلی مشابه از سمت خود استعفاء داد.

او پیشتر بر ادامه حضور نظامی آمریکا در شرق فرات در سوریه تاکید کرده و گفته بود: «حضورمان در سایر نقاط سوریه را حفظ می‌کنیم تا ضمن جلوگیری از قدرت گیری مجدد داعش، با اطمینان از تثبیت اوضاع، مردم را برای مراجعت به محل زندگی شان تشویق کنیم.»

«نیروهای دموکراتیک سوریه» که متحد محلی آمریکا در مبارزه علیه داعش بودند در شمال سوریه و مناطق نزدیک به مرز با ترکیه مستقرند و عمدتاً از واحد های مدافع خلق کرد تشکیل شده اند.

ترکیه این گروه‌ها را تروریست می‌داند و پیشتر تهدید کرده بود که بزودی عملیات نظامی برای تصرف شهر کردنشین منبج در شمال سوریه را آغاز خواهد کرد.

اما پس از اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه در شرایطی که نقل و انتقالات نظامی ارتش ترکیه در نزدیک مرز با سوریه ادامه دارد، آنکارا می گوید این عملیات را تا اطلاع ثانوی به تعویق انداخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG