لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

نتانياهو خطاب به رقبا: وعده نخست وزيرى به خود ندهيد، كناره گيرى نمى‌كنم


انتشار گزارشی دایر بر این که پلیس اسرائیل شواهد و مدارک کافی به دست آورده که بنیامین نتانیاهو نخست وزير آن كشور را به احتمال سوءاستفاده مالی از مقام خود، در معرض سوء ظن قرار می دهد، صحنه سیاسی آن کشور را شدیدا طوفانی ساخته است.

نتانیاهو ضمن انکار قاطعانه اتهامات، تاکید کرده که قصد کناره گیری ندارد و بیگناهی او ثابت خواهد شد.

ولی در حالی که همه احزاب اپوزیسیون خواستار کناره گیری هستند، احزاب ائتلافی دولت او می گویند که نه تنها این اتهامات هنوز در چارچوب سوء ظن است، بلکه دادستان کل کشور باید به بررسی یافته های اداره پلیس بپردازد و تنها در صورتی کیفرخواست صادر خواهد کرد که مطمئن شود اتهامات دارای اساس و پایه حقوقی است و می توان آن ها را در دادگاه ثابت کرد.

از توصیه نامه پلیس به اداره دادستانی کل چنین معلوم می شود که شاهد اصلی برای اثبات اتهامات، «یائیر لَپید» رهبر حزب «یِش عاتید» است که در زمان مورد بحث، وزیر دارایی کابینه پیشین نتانیاهو بوده است.

به گفته کارشناسان حقوقی در روزنامه هاآرتس، ادای شهادت لپید می تواند موجب مجرم شناختن نتانیاهو در دادگاه شود.

روزنامه «معاريو» چاپ تل آویو مى نويسد بعيد است كه به دنبال این تحولات، دولت کنونی منحل شود و انتخابات زودرس برگزار شود.

به گزارش بخش عبری رادیو اسرائیل، نتانیاهو خود روز چهارشنبه ۲۵ بهمن، ضمن سخنرانی در همایشی در تل آویو، نه تنها همه اتهامات را بی اساس دانست، بلکه به رقیبان سیاسی خود دوباره توصیه کرد که وعده نخست وزیری به خود ندهند، زیرا او قصد کناره گیری ندارد و اصولا دلیلی نیز برای استعفا وجود ندارد. زیرا سوءظن های مطرح شده از جانب پلیس، بی اساس است.

نتانیاهو در سخنان سه شنبه ۲۴ بهمن خود نیز قاطعانه اتهامات را رد کرد و از خدمات خود به کشور اسرائیل طی چند دهه سخن گفت و خاطر نشان ساخت که کشور با چالش های بسیار مهم امنیتی روبروست و او قصد دارد به وظائف خود ادامه دهد.

به نوشته روزنامه «ییسرائل هیوم» چاپ تل آویو، نتانیاهو در همان حال که برای اثبات بی گناهی خود به فعالیت ادامه خواهد داد، بحران نظامی با ایران، مساله موشک های بالیستیک و کروز جمهوری اسلامی و خطرات ناشی از جنگ در سوریه را با جدیت تمام دنبال خواهد کرد و همچنین از طریق هماهنگی با ایالات متحده به اجرای نقشه های امنیتی و منطقه ای خواهد پرداخت.

ولی به نوشته وب سايت خبری «وای نت»، احزاب اپوزیسیون اسرائیل می گویند که او باید کناره گیری کند، زیرا در حالی که بیشترین ساعات کاری او صرف مشورت با حقوقدانان و تلاش برای برائت خود خواهد بود، فرصت کافی برای رسیدگی به امور حاد کشور را نخواهد داشت.

به گزارش وبسايت «عروتس شبع» نتانیاهو این ادعاها را رد می کند و می گوید که قصد انحلال دولت و جلو انداختن انتخابات را ندارد.

این خبرگزاری همچنین نوشت که هیچ یک از احزاب عضو کابینه ائتلافی، قصد انحلال دولت و یا جدایی از نتانیاهو را ندارد.

کابینه کنونی عمدتا از احزاب راست گرا و مذهبی تشكليل شده که با نتانیاهو همخوانی دارند.

یا این همه در شبکه ده تلویزیون اسرائیل یکی از مفسران گفت که ممکن است احزاب راست گرا با تصور این که موقعیت نتانیاهو ضعیف شده، بر فشار خود بر او به هدف گسترش دادن سیاست آبادی سازی در کرانه باختری بیافزایند.

پلیس اسرائیل نخست وزیر را در دو قضیه مورد سوءظن قرار داده است. در بیانیه رسمی پلیس گفته شده که اتهام نخست، موسوم به «پرونده یک هزار» در مورد دریافت هدایایی از یک سرمایه دار اسرائیلی به نام ارنون میلچن است که به گفته پلیس، به مدت چند سال، هر ماه بسته های سیگار برگ و بطری های شامپانی به خانه نخست وزیر می فرستاده که ارزش کلی آن ها از یک میلیون شِکِل (معادل حدود ٣٠٠ هزار دلار) فراتر می رود.

نتانیاهو ضمن تائید دریافت این هدایا، می گوید که حتی نخست وزیر نیز حق دریافت هدایایی این چنینی را از دوستان نزدیک خود دارد. ولی بر اساس اطلاعیه پلیس، ظن آن می رود که نخست وزیر در ازای این هدایا، خدماتی به منافع بازرگانی میلچن کرده که جنبه جبران هدایا را داشته است.

نشریات اسرائیلی نوشتند که در این زمینه، ادای شهادت از جانب یائیر لپید ممکن است ارزش کلیدی داشته باشد، زیرا در آن دوران او وزیر دارایی بوده و از جزئیات مطالب آگاهی داشته است.

احزاب راست در اسرائیل، امروز به لپید به شدت حمله بردند و او را «سخن چین» و «ملعون» خواندند.

به گزارش خبرگزاری «ماکو»، تیسپی لیونی وزیر خارجه اسبق و از رهبران کنونی «اردوگاه صیونیستی» گفت: چنین سخنانی می تواند از نظر قوانین اسرائیل جرم محسوب شده و به تلاشی برای ترساندن شاهد تلقی شود.

قضیه دومی که در یک سال اخیر توسط پلیس مورد بررسی گسترده قرار گرفته، و به «پرونده دوهزار» معروف شده است، این اتهام است که نتانیاهو از صاحب امتیاز «یدیعوت اهارونوت» که پرتیراژترین روزنامه کشور است، خواسته بود که حملات سیاسی علیه او در آن روزنامه متوقف شود و در مقابل، نتانیاهو محدودیت هایی برای روزنامه رقیب ایجاد خواهد کرد.

منظور نتانیاهو روزنامه «ییسرائل هیوم» است که با بودجه سرمایه دار یهودی آمریکایی به نام شلتون ادلسون به طور رایگان هر روز منتشر می شود و به تیراژ یدیعوت اهارونوت لطمه زده است. ادلسون یک دوست نزدیک نتانیاهو و از طرفداران جدی پرزیدنت ترامپ است.

در ماه های اخیر چندین رشته تظاهرات اعتراضی توسط مخالفان نتانیاهو، با شعار «مبارزه با فساد مالی» در تل آویو و اورشلیم برگزار شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG