لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

تصويب پروژه موزه اورشلیم علیرغم اعتراض مسلمانان


تصويب پروژه موزه اورشلیم علیرغم اعتراض مسلمانان
تصويب پروژه موزه اورشلیم علیرغم اعتراض مسلمانان

دولت اسرائیل اعلام کرد اجازه ساخت یک موزه را در بخشی از یک گورستان باستانی در اورشلیم، پروژه ای که برای سال ها بدليل اعتراض مسلمانان محلی به تاخیر افتاده بود، به تصویب نهایی رسانده است.

سخنگوی وزارت کشور اسرائیل، افرات اورباخ، می گوید که «موزه بردباری» روز سه شنبه مجوز خود را دریافت کرد و ساخت و ساز می تواند بلافاصله آغاز شود، گرچه روشن نیست که اين امر چه زمانی شروع خواهد شد.

این موزه یکی از پروژه های مرکز سیمون ویزنتال است. اين گروه حقوق بشر مستقر در ایالات متحده به اسم یک صياد معروف نازی ها نام گذاری شده است. محل ساخت موزه واقع در غرب اورشليم، بخشی از آن شهر است که از زمان استقلال اسرائيل در سال ۱۹۴۸ ميلادی در خاک اسرائيل بوده است.

جنبش اسلامی اسرائیل و گروه های دیگر سعی داشتند به دلايل مذهبی از ساخت اين موزه بر به جلوگيری بعمل آورند. آنها میگويند قبرهای مسلمانان در محل بنای اين موزه نبايد مورد بيحرمتی قرار گيرند.

دادگاه عالی اسرائیل دادخواهی اين گروه ها را رد کرد و حکم داد که مقامات بخش کوچکی از اين قبرستان باستانی را بعنوان پارکينگ شهرداری برای چندين دهه بدون اعتراض رهبران مسلمان محلی مورد استفاده قرار داده اند. در نظر گرفته شده است که اين موزه در مکان آن پارکينگ ساخته شود.

XS
SM
MD
LG