لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۸

اسرائیل محدودیت سنی برای ورود به مسجد الاقصی را لغو کرد


اسرائیل برای نخستین بار در چند هفته اخیر، اعمال محدودیت سنی نمازگزاران مسلمان برای ورود به مجتمع مسجد الاقصی در شرق اورشلیم را لغو کرده است.

به دنبال تشدید درگیری ها بین در اواسط سپتامبر، این محدودیت برای روزهای جمعه اعمال شد، که بر اساس آن مسلمانان جوانتر مجاز به ورود به مجتمع نبودند.

سخنگوی پلیس اسرائیل روز جمعه گفت تصمیم لغو محدودیت سنی در پی ارزیابی های امنیتی گرفنه می شود.

بر اساس مقررات دیرینه، اسرائیل مسئول امنیت و دسترسی به این بخش در شرق اورشلیم است، و یک انجمن اسلامی اردنی مدیریت اداری آن را بر عهده دارد.

اسرائیل همچنین گزارش های اخیر درباره قصد آن کشور برای تغییر وضعیت کنونی مسجد الاقصی را تکذیب کرده است.

تصمیم اسرائیل برای لغو محدودیت سنی ورود به مسجد پس از آن صورت می گیرد که وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه به یافتن راه حلی که خشونت مرگبار بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها پایان دهد، ابراز خوش بینی کرد.

جان کری در پی دیداری چهار ساعته با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در برلین آلمان، گفت ممکن است در روزهای آینده پیشنهادهایی که به متوقف شدن ناآرامی کمک کند، ارائه شود.

وی همچنین گفت قصد دارد روز شنبه در دیداری با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و ملک عبداله پادشاه اردن در امان، درباره این پیشنهادها دیدار و گفتگو کند.

وزیر خارجه ایالات متحده با بیان این که زمان آن فرا رسیده که اسرائیلی ها و فلسطینیان از "محکوم کردن یکدیگر و لفاظی" فراتر بروند، از دو طرف خواست برای توقف خشونت ها گام هایی قاطع بردارند.

نخست وزیر اسرائیل این اتهام که خشونت های جاری پیامد مستقیم تحریکات فلسطینی ها است را تکرار کرد و گفت حماس و محمود عباس مسئول آن هستند.

در جدیدترین مورد، ارتش اسرائیل روز جمعه اعلام کرد در پی حمله یک فلسطینی با چاقو به یک سرباز در نزدیکی یک محله یهودی نشین در جنوب اورشلیم، کشتند.

XS
SM
MD
LG