لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

اعتراض به بازداشت مهاجران آفریقایی در اسراییل


مقامات امنیتی اسراییل طی دو روز گذشته ٦٢ مهاجر آفریقایی را بازداشت کرده اند. این بازداشت ها بخشی از عملیات جدیدی با هدف اخراج اتباع خارجی غیرقانونی در اسراییل بوده است.

فعالان حقوق بشر در اعتراض به این اقدام می گویند که دولت باید پیش از دستگیری به وضعیت پناهندگی آن ها رسیدگی کند.

بیشتر این مهاجران اهل سودان جنوبی هستند.

بیل ون اسولد، نماینده محلی سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید این اقدام از مسیرخطرناکی حکایت می کند که دولت اسراییل در آن قدم گذاشته است.

ون اسولد گفت: «توسل به بازداشت باید آخرین راهکار باشد. اسراییل اساساً یک نظام مهاجرتی موقتی، بسیار نامنسجم و بی نظم دارد. در واقع اصلاً هیچ سیاستی در ارتباط با هر فرد غیریهودی ندارد.»

او خاطرنشان کرد که دولت به طور فزاینده ای در مورد تعداد روزافزون مهاجرانی که بیشتر آن ها آفریقایی تبار هستند، نگران است. این مهاجران از مرز ٢٤٠ کیلومتری اسراییل با مصر به طور غیرقانونی وارد این کشور می شوند.

ون اسولد خاطرنشان می کند که دستگیری ها پس از اعلام دولت مبنی بر اجرای قانون آغاز شد.

ون اسولد می گوید دولت اسراییل وظیفه دارد تا از احتمال رویارویی پناهندگان با مجازات در صورت بازگشت به وطن اطمینان حاصل کند. او در عین حال می گوید دولت این مراحل را دشوارتر کرده است و کمتر از یک درصد درخواست های پناهندگی این افراد را می پذیرد.

«کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد» اعلام کرده است که طی هفت سال گذشته حدود ٦٠ هزار آفریقایی تبار وارد اسراییل شده اند. هشتاد و پنج درصد از این افراد اتباع اریتره و یا شمال سودان هستند. بیشتر آن ها به هراس از مجازات جلای وطن کرده اند.

دولت اسراییل معتقد است که بیشتر این مهاجران غیرقانونی جویای کار هستند. حامیان مهاجران مقیم اسراییل می گویند که این امر به طور قطع صحت ندارد و دولت باید در مورد هر فرد به طور جداگانه تحقیق کند.

تحلیلگران می گویند دولت اسراییل به دلیل حمله های اخیر جناح های افراطی اسراییلی علیه مهاجران آفریقایی، تحت فشار فزاینده ای قرار گرفته است. آن ها ادعا می کنند که مهاجران آفریقایی عامل افزایش نرخ جرم وجنایت در کشور هستند اما ارقام و آمار دولتی خلاف این امر را اثبات می کنند.

الی ایشایی، وزیر کشور اسراییل می گوید اولین قدم دولت برای اجرای قانون علیه مهاجران غیرقانونی سودان جنوبی برداشته خواهد شد.

موسی گادیه، یکی از رهبران جامعه مهاجران سودان جنوبی در شهر مرزی ایلات در اسراییل می گوید تعداد بسیاری از مهاجران سودان جنوبی که اخبار مربوط به اخراج ها را شنیده اند، خود را برای ترک داوطلبانه اسراییل آماده می کنند.

گادیه گفت: «اعضای این جامعه ثبت نام کرده اند و در انتظار زمان ترک کشور هستند. ما تعجب می کنیم که چرا آن ها را به زندان می اندازند.»

مهاجران دیگر کشورهای آفریقایی از جمله غنا، نیجریه و ساحل عاج هم بازداشت شده اند.

صدها مهاجران آفریقایی روز یکشنبه در برابر دفتر پناهندگان سازمان ملل متحد در تل آویو تظاهرات و به بدرفتاری با پناهندگان مقیم اسراییل اعتراض کردند.

سازمان دیده بان حقوق بشر همچنین از بعضی از سیاستمداران اسراییلی و اظهارات تحریک آمیز آن ها در مورد مهاجران انتقاد کرده است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل با وجود حمایت از ایده اخراج مهاجران غیرقانونی، خشونت علیه آن ها را محکوم کرده است.
XS
SM
MD
LG