لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۱

دیدگاه| ماکرون در مواجهه با نتانیاهو محتاطانه رفتار می‌کند


روزنامه روزنامه تایمز اسرائیل در واکنش به دیدار امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه با نخست وزیر اسرائیل نوشت دو رهبر بر سر چگونگی مهار جاه طلبی ایران در خاورمیانه اختلافات عمیقی دارند.

این سومین دیدار مکرون و نتانیاهو در پاریس از ژوییه گذشته است. هر چند دو رهبر بر سر تهدید ناشی از پروژه موشکی تهران و مداخلات خارجی رژیم اتفاق نظر دارند، ولی بر سر نحوه واکنش به آن موضع شان کاملا متفاوت است.

خروج پرزیدنت ترامپ از برجام به نتانیاهو جسارت بیشتری داده است. با این وجود مکرون دفاع سرسختانه ای را از توافق هسته ای به اتفاق بریتانیا، آلمان، چین، روسیه و اتحادیه اروپا به پیش برده است.

دیوید خلفا، کارشناس «انستیتو چشم انداز و امنیت اروپا»، در پاریس، می گوید: «هدف بنیامین نتانیاهو این است که خود را مانند واشنگتن در انزوا قرار ندهد. دست کم او تلاش می کند اروپایی ها را مجبور کند توافق موجود را از طریق تحریم های آمریکا به اجرا بگذارند، اما همچنین می کوشد یک بلوک مشترک سعودی اسرائیلی را جا بیاندازد که دستور کار خاورمیانه را تعیین می کند.»

رئیس جمهوری فرانسه هشدار داده است که سقوط برجام فقط به تنش دامن خواهد زد، خصوصا اگر تحریم های شدیدتر ایران را از بهره برداری از لغو تحریم ها محروم کند.

روابط اورشلیم و پاریس بر سر خشونت های مرگبار اخیر در غزه هم دچار تلاطم شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG