لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

رییس جمهوری سوریه: اسراییل می خواهد منطقه را به بی ثباتی بکشاند


مقامات اسراییل و لبنان می گویند در نبردی بین نیروهای مرزی دو کشور، سه لبنانی و یک اسراییلی کشته شده اند.
نبرد روز سه شنبه جدید ترین درگیری از زمان جنگ یک ماهه اسراییل و گروه حزب الله در سال ۲۰۰۶ تلقی می شود.
مقامات لبنان می گویند نیروهای اسراییل با توپخانه و یک هلیکوپتر شهرک مرزی «العدیسه» را زیر آتش گرفتند و دو سرباز لبنانی و خبرنگار روزنامه الاخبار را کشتند. مقامات در آغاز گفتند سه سرباز کشته شدند.
اسراییل می گوید تیراندازان لبنانی یک افسر ارشد اسراییلی را کشتند و یک نفر را مجروح کردند. نبرد پس از چند ساعت پایان گرفت.
شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه جلسه محرمانه ای برای بحث درباره خشونت مرزی لبنان و اسراییل تشکیل داد.
گزارش های که در مورد دلیل آغاز جنگ می رسد متفاوت است. لبنان سربازان اسراییلی را مسئول دانست و گفت آنها برای بیرون آوردن درختی در جناح لبنانی مرز از جرثقیل استفاده کردند.
اسراییل می گوید سربازانش زمانی که سربازان لبنانی بسوی آنها تیراندازی کردند، درهماهنگی با صلحبانان سازمان ملل متحد در کارهای تعمیراتی عادی مرزی درگیر بودند.
لبنان و اسراییل یکدیگر را به نقض قطعنامه شورای امنیت که به جنگ سال ۲۰۰۶ پایان داد متهم می کنند. آنها همچنین تهدید کردند در مورد جنگ به شورای امنیت شکایت خواهند کرد.
بشار اسد رییس جمهوری سوریه در یک تماس تلفنی با میشل سلیمان رییس جمهوری لبنان حمایت خود را از آن کشور علیه آنچه آنرا «تجاوز» اسراییل نامید ابراز داشت. اسد گفت نبرد ثابت می کند اسراییل می خواهد منطقه را بی ثبات کند.
صلحبانان سازمان ملل متحد در لبنان دو طرف را به خویشتنداری تشویق می کنند. سخنگوی نیروی موقت سازمان ملل متحد در لبنان - یونیفل - گفت ارجحیت فوری این است که آرامش در منطقه مرزی برقرار شود.
صلحبانان سازمان ملل متحد برای نظارت بر آتش بس بین اسراییل و حزب الله در جنوب لبنان گشت می زنند.
حزب الله و اسراییل در سال ۲۰۰۶ در یک جنگ ۳۵ روزه درگیر شدند. در آن نبرد حدود ۱۲۰۰ نفر در لبنان، که اکثرا غیر نظامی بودند، و نزدیک به ۱۶۰ اسراییلی کشته شدند.
مناقشه زمانی آغاز شد که اعضای حزب الله دو سرباز اسراییلی را ربودند و چند نفر دیگر را در یک حمله مرزی کشتند.

XS
SM
MD
LG