لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۵

بازتاب ممنوعیت به کارگیری پیروان اقلیت‌های دینی در مهدکودک‌های ایران در رسانه‌های اسرائیل


روزنامه جروزالم پست اسرائیل در گزارشی به خبر ممنوعیت به کارگیری اقلیت‌های دینی در مهدکودک‌های ایران پرداخت.

جروزالم پست با اشاره به گزارش رادیو فردا در این رابطه، از موارد متعدد نقض حقوق بشر پیروان اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران یاد کرد. این گزارش با ذکر بخشی از اصل چهاردهم قانون اساسی جمهوری اسلامی که مطابق آن «دولت جمهوری اسلامی ايران و مسلمانان موظفند نسبت به افراد غيرمسلمان با اخلاق حسنه و قسط و عدل اسلامی عمل نمايند و حقوق انسانی آنان را رعايت كنند» برخی از مشکلات متعدد فراروی پیروان اقلیت‌های دینی و مذهبی - از جمله عدم امکان تصدی مناصب بالای دولتی، به رسمیت نشناختن آیین بهائیت از سوی حکومت، و محرومیت بهائیان از برخی از ابتدایی‌ترین حقوق‌شان مانند رفتن به دانشگاه - را برشمرد.

دستور ممنوعیت به کارگیری اقلیت‌های دینی با اعتراض اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی، همراه شد. آقای اختیاری ضمن «تبعیض‌آمیز» خواندن این ممنوعیت، روز دوشنبه ۱۳ خرداد در نامه ای به وزیر کار خواستار اصلاح این دستور شده است.

این نماینده مجلس در نامه خود یادآور شده که ابلاغیه سازمان بهزیستی مخالف با بند ۹ اصل ۳ قانون اساسی مبنی بر «رفع تبعیضات ناروا» و «ایجاد امکانات عادلانه» برای همه، در تمام زمینه‌های مادی و معنوی است.

پیشتر در ابلاغیه سازمان بهزیستی که از سوی رسانه ها منتشر شده، اعلام شده بود که به کارگیری پرسنل از اقلیت دینی تحت هر عنوان در مهدکودک، به غیر از مهدهای مخصوص اقلیت‌های دینی، ممنوع است.

مدیرکل روابط عمومی سازمان بهزیستی ایران در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا ضمن تایید صدور بخشنامه‌ای درباره «محدودیت» کار اقلیت‌های مذهبی در مهدکودک‌ها، گفت که به دلیل انطباق فعالیت مهدهای کودک با «ارزش‌های دینی»، به کارگیری اقلیت‌های دینی برای «آموزش مستقیم محتوای آموزشی مصوب کودکان مجاز» نیست.

اقلیت های دینی در ایران با نقض حقوق بشر و نابرابری مواجه هستند. به طوری که در بخشی از گزارش وضعیت حقوق بشر جهان در سال ۲۰۱۸ که از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، به نقض حقوق بشر در ایران نیز اشاره شده است.

ایالات متحده بارها سرکوب پیروان اقلیت‌های دینی و مذهبی، از جمله بهائیان، دراویش، نوکیشان مسیحی و حتی مسلمانان سنی‌مذهب، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG