لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۱

دیدار رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از اسرائیل و اردن


دامنه تظاهرات ضد دولتی مردمی در خاورمیانه به اردن نیز کشیده شده است
دامنه تظاهرات ضد دولتی مردمی در خاورمیانه به اردن نیز کشیده شده است

در پی استعفای حسنی مبارک ، رئیس جمهوری پیشین مصر ، دریادار مایکل مولن رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا ، برای مطمئن ساختن دو متحد اصلی آمریکا در منطقه، درباره ادامه حمایت های آمریکا به اردن و اسرائیل ، سفر خواهد کرد.

دریادار مولن در امان با ملک عبدالله پادشاه اردن و همتای نظامی خود ملاقات خواهد کرد. وی سپس به اسرائیل سفر خواهد کرد و با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و شیمون پرز، رئیس جمهوری آن کشور دیدار و گفتگو خواهد داشت.

انتظار می رود آدمیرال مولن ، با ژنرال بنی گَانتز، که به جای ژنرال گَبی اشکنازی به ریاست ستاد مشترک ارتش اسرائیل گمارده شده است، ملاقات کند.

مصر قوی ترین متحد عرب اسرائیل بوده است و رهبران اسرائیل نگرانی خود را از تغییر در رهبری مصر ابراز داشته اند و می گویند این تغییرات می تواند به روابط دو کشور لطمه بزند.

به دنبال حرکات اعتراضی مردمی در مصر و تونس که به سقوط زین العابدین بن علی و حسنی مبارک از ریاست جمهوری این کشورها منجر شد، اردن نیز اخیرا صحنه برگزاری تظاهرات اعتراضی مردم بود. روز چهارشنبه ملک عبدالله پادشاه اردن، در دولت جدیدی سوگند یاد کرد که به افزایش آزادی های عمومی و ادامه اصلاحات سیاسی وعده داده است.

XS
SM
MD
LG