لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

خانه هایی علیه صلح


خانه هایی علیه صلح
خانه هایی علیه صلح

دولت اسراییل می گوید با بنای ۲۳۸ خانه در محله یهودی نشین اورشلیم شرقی موافقت کرده است. اقدامی که می تواند گفتگو های صلح خاورمیانه را به خطر اندازد.

با اعلام آغاز خانه سازی در اورشلیم شرقی از سوی وزارت مسکن اسراییل، توقف غیر رسمی خانه سازی در شهری که اسراییل آن را پایتخت خود می داند، پایان گرفت.

مقام های اسراییلی می گویند به دلیل مخالفت ایالات متحده با ادامه شهرک سازی ها در شرق اورشلیم به منظور پیشبرد مذاکرات صلح خاورمیانه، از شمار خانه هایی که مجوز ساخت آن ها در اورشلیم صادر شده، کم کرده است. توقف احداث شهرک های یهودی نشین در کرانه های باختری رود اردن که ماه نوامبر گذشته به اجرا گذاشته شده بود شامل شرق اورشلیم نمی شد ولی تا روز جمعه ۱۵ اکتبر، اسراییل به طور غیر رسمی از خانه سازی در این منطقه خودداری کرده بود.

مقام های اسراییلی می گویند مجوز ساخت دویست خانه ای که در محله یهودی نشین اورشلیم شرقی احداث خواهد شد، پیش از توقف شهرک سازی صادر شده و شامل قانون توقف خانه سازی نمی شود.

مساله بنای شهرک های یهودی نشین یکی از موانع مذاکرات صلح اخیر اسراییل و فلسطینیان است که با میانجیگری ایالات متحده آغاز شد.

حسام ذملات سخنگوی فلسطینیان گفته است در واقع منظور اسراییل از صلح گسترش تسلط بر کرانه باختری رود اردن و مناطق اشغالی است که مانع اصلی برقراری صلح واقعی هم محسوب می شود.

از سوی دیگر شهرک نشینان اسراییلی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور را زير فشار قرار گذاشته اند تا محدودیت شهرک سازی را حذف کند. احزاب دست راستی اسراییل نیز به وی هشدار داده اند اگر مانع از گسترش شهرک های یهودی نشین شود از دولت ائتلافی وی کناره گیری خواهند کرد.

در همین برخی منابع گفته اند چنانچه اسراییل به شهرک سازی در کرانه باختری رود اردن ادامه دهد، اتحادیه عرب از سازمان ملل متحد درخواست خواهد کرد تا فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت بشناسد.

XS
SM
MD
LG