لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۰

راکت‌پرانی جهاد اسلامی در غزه؛ اسرائیل «آتش‌بس فوری» را رد کرد


انهدام راکت‌های جهاد اسلامی توسط سامانه گنبد آهنین بر فراز آسمان شهر اشکلون، جنوب اسرائیل
انهدام راکت‌های جهاد اسلامی توسط سامانه گنبد آهنین بر فراز آسمان شهر اشکلون، جنوب اسرائیل

اسرائیل روز شنبه برقراری آتش‌بس فوری در غزه را رد کرد و شبه‌نظامیان فلطسینی را تا زمان ادامه حملات راکتی، مسئول ادامه جنگ دانست.

مشاور امنیت ملی اسرائیل ضمن رد برگزاری هرگونه مذاکرات آتش‌بس گفت اولویت کشورش در حال حاضر تداوم حملات به شبه‌نظامیان فلسطینی است.

در پنجمین روز از تازه‌ترین دور خشونت‌ها، شاخه نظامی گروه جهاد اسلامی نیز با انتشار بیانیه‌ای از تداوم راکت‌پرانی‌ها به سوی اسرائیل خبر داد و افزود خود را برای ماه‌ها درگیری آماده کرده است.

ارتش اسرائیل از حمله جنگنده‌های این کشور به مقرهای فرماندهی جهاد اسلامی و محل پرتاب راکت‌ها در غزه خبر داد. طبق تصاویر، ابر بزرگی از دود در نتیجه انفجارهای ناشی از این بمباران‌ها ایجاد شده است.

گزارش‌ها حاکی از زخمی‌شدن چند فلسطینی در جریان حملات اسرائیل به نوار غزه است.

ارتش اسرائیل می‌گوید تمام تلاش خود را برای محدود کردن تلفات غیرنظامی و خسارت‌ به منازل غیرنظامیان به کار می‌گیرد و جهاد اسلامی را به عامدانه قراردادن مراکز فرماندهی خود در مناطق مسکونی متهم می‌کند.

این در حالی است که تداوم راکت‌پراکنی‌های جهاد اسلامی در روز شنبه بار دیگر سبب به صدا در آمدن آژیرها و پناه بردن شهروندان اسرائیلی به پناهگاه‌ها شد. همچنین ترکش‌های راکت‌های جهاد اسلامی دو شهروند اسرائیلی را به شدت زخمی کرد.

  • میانجیگری مصر

مصر از آغاز دور جدید درگیری‌هایی که تا کنون جان ٣٣ فلسطینی و یک اسرائیلی را گرفته، تلاش کرده برای برقراری آتش‌بس میانجیگری کند.

رویترز به نقل از یک مقام فلسطینی مطلع مذاکرات برقراری آتش‌بس را «پیچیده» و «سخت» خواند اما افزود قاهره به تلاش‌هایش همچنان ادامه می‌دهد.

طی روزهای گذشته، شش فرمانده جهاد اسلامی توسط ارتش اسرائیل کشته شده‌اند.

اسرائیل اعلام کرده تا کنون نشانه‌ای از دست‌داشتن حماس در راکت‌پراکنی‌های جاری ندیده و به همین دلیل حملات خود را صرفا متوجه مواضع جهاد اسلامی کرده است. گفته می‌شود این گروه مورد حمایت ایران طی چند روز اخیر بیش از هزار راکت به سوی اسرائیل شلیک کرده است.

XS
SM
MD
LG