لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

جروزالم پست: «سایه سیاه» ایرانی شرکت اسرائیلی «سایبرسرو» را از کار انداخت


آرسیو
آرسیو

رسانه های اسرائیل به نقل از یک گروه هکرهای ایرانی به نام «سایه سیاه» اعلام کردند این گروه، سرورهای شرکت خدمات اینترنتی «سایبرسرو» را که اسرائیلی است، اوائل روز شنبه ۸ آبان به وقت محلی هک کرده و از کار انداخته است.

جروزالم پست در این ارتباط نوشت، گروه سایه سیاه که پیشتر به یک شرکت بیمه و شرکت مالی اسرائیل حمله سایبری کرده بود، اعلام کرده است اطلاعات مربوط به مشتریان «سایبرسرو» از جمله یک شرکت حمل و نقل را منتشر کرده است.

این حمله کمتر از یک هفته بعد از آن روی می‌دهد که سیستم سوخت‌رسانی ایران در پی حمله گسترده سایبری به سامانه کارت سوخت از کار افتاد و باعث اختلال در فعالیت تمام جایگاه‌های عرضه سوخت در ایران شد.

یک روز پس از آن، گروهی تحت عنوان «گنجشک درنده» علاوه بر پذیرش مسئولیت این حمله سایبری، مسئولیت حملات سایبری پیشین به شرکت راه‌آهن و وزارت راه و شهرسازی را نیز به عهده گرفت.

با این همه، ابوالحسن فیروزآبادی رئیس «مرکز ملی فضای مجازی» ایران اعلام کرد اختلال در شبکه توزیع بنزین «احتمالا توسط یک کشور خارجی» بوده است، اما گفت «زود است» که نام آن کشور را اعلام کنند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز روز پنجشنبه در توئیتی به زبان عبری، با اشاره به حمله سایبری اخیر به سامانه کارت سوخت و بدون نام بردن از اسرائیل، از ناکام ماندن «دشمن» برای رسیدن به هدف خود برای به گفته او «آشوب به پا کردن در ایران» نوشت.

مقام های ایران تاکنون رسما اسرائیل را متهم به دست داشتن در حمله سایبری سه شنبه گذشته نکرده و مقام های اسرائیلی نیز رسما در این مورد اظهارنظری نکرده اند.

XS
SM
MD
LG