لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

نتانیاهو با تایید درگیری «مستقیم» با جمهوری اسلامی: چه کسی گفته است به ایران حمله نمی‌کنیم


به گزارش رسانه‌های اسرائیل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پنج‌شنبه ۲۸ دی در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسید «چرا اسرائیل به جای حمله مستقیم به ایران به حمله به نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی بسنده می‌کند» گفت: «چه کسی می‌گوید ما به ایران حمله نمی‌کنیم؟ ما داریم مستقیماً به ایران حمله می‌کنیم.»

نتانیاهو افزود: «[جمهوری اسلامی] سر اختاپوس است. فکر می‌کنید ایران می‌خواهد در سراسر خاورمیانه چه کار کند؟ می‌خواهد آن را کنترل کند و باعث فروپاشی آن شود.»

حکومت جمهوری اسلامی بارها اسرائیل را به انجام حملات مرگبار علیه دانشمندان و تأسیسات هسته‌ای در داخل ایران متهم کرده است، اما اسرائیل در مورد چنین عملیاتی اظهارنظر نمی‌کند.

پیشتر دیوید بارنیا، رئیس موساد، روز یکشنبه ۱۹ شهریور در کنفرانس بین‌المللی مبارزه با تروریسم دانشگاه رایشمن اسرائیل گفته بود که کشورش آماده حمله به «قلب تهران» برای ردیابی ده‌ها عاملان جمهوری اسلامی است که برای ضربه زدن به اهداف اسرائیلی و یهودی در سراسر جهان تلاش می‌کند.

او گفت: «پیام ما رسا، واضح، و قاطع است: اشتباه نکنید، آنهایی که تصمیم به اعزام عاملان خود گرفتند. مطمئن باشند که ما شما را پیدا می‌کنیم و عدالت را اجرا خواهیم کرد. این در گذشته ثابت شده است و در آینده هم ما آن را در سطح بالاتری انجام خواهیم داد.»

بارنیا در ادامه گفته بود: «تاوان آن در اعماق ایران، در قلب تهران تعیین می‌شود.»

شبه نظامیان حماس روز ۱۵ مهر در یک حمله تروریستی به مناطق جنوبی اسرائیل دست‌کم ۱۲۰۰ تن را که عمدتا غیرنظامی بودند، کشتند و حدود ۲۴۰ تن، از جمله کودکان، زنان، و سالمندان را گروگان گرفتند و به غزه بردند.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورهای جهان حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG