لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۹

به روز شده - پیام نظامی اسرائیل به جمهوری اسلامی ایران و عوامل نیابتی‌اش + ویدئو


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

«تشدید جنگ اسرائیل- ایران در سایه»، عنوان گزارش مفصلی است که روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با استناد به حملات اخیر اسرائیل علیه مواضع گروه های تروریستی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در عراق، سوریه و لبنان بر احتمال گسترش آن تاکید گذاشته است.

به گفته مقام ها و تحلیلگران، هدف از این حملات که اسرائیل تنها مسئولیت یکی از آنها را به عهده گرفته است، ضمن جلوگیری از این عملیات جمهوری اسلامی ایران، رساندن پیامی به گروه های نیابتی آن است که اسرائیل استقرار ناوگانی از موشک های پیشرفته در مرزهایش را تحمل نخواهد کرد.

نیویورک تایمز در گزارش خود می گوید، اسرائیل در هفته های اخیر حملاتی را در سراسر خاورمیانه انجام داده است تا از تلاش جمهوری اسلامی ایران برای تجهیز متحدانش به موشک های هدایت شونده با دقت بالا، پهپادها و دیگر سلاح های پیشرفته ای جلوگیری کند، که می تواند چالشی دفاعی برای اسرائیل باشد.

اسرائیل جمهوری اسلامی ایران را متهم می کند که در تلاش ایجاد مسیری زمینی برای تامین و فراهم ساختن چنین تسلیحاتی از طریق عراق، شمال سوریه تا لبنان است.

به نوشته نیویورک تایمز گرچه جمهوری اسلامی ایران علنا انتقال تکنولوژی تولید موشک به عوامل نیابتی اش را نپذیرفته است، اما به گفته یک ایرانی مطلع از اقدامات منطقه ای ایران، تهران از سال گذشته تمرکزش را از تعلیم و هدایت گروه های نیابتی خود برای عملیات زمینی در سوریه و عراق، به تجهیز آنها به سلاح های پیشرفته و آموزش آنها تغییر داده است.

نیویورک تایمز می گوید، تشدید تنش های جاری بیانگر آن است که چگونه عملیات گسترش طلبانه جمهوری اسلامی ایران در اکثر کشورهای خاورمیانه با واکنش شدید اسرائیل روبرو می شود.

تحلیلگر اسرائیلی: اسرائیل نگران رسیدن ایران به مدیترانه است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

جمهوری اسلامی ایران اخیرا شبکه منطقه ای خود را با تامین سلاح و کارشناسی برای شورشیان حوثی در یمن، شبه نظامیان در عراق و نیروهای وفادار به رژیم سوریه تقویت کرده است.

به گزارش نیویورک تایمز، تحلیلگران اسرائیلی می گویند اسرائیل از اوائل ۲۰۱۷ تلاش کرده است با استفاده از افشاگری ها، هشدارها و تهدیدها اجازه ندهد حزب الله موشک های هدایت شونده با دقت بالا تولید کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG