لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

اسرائیل برای مقابله با حملات احتمالی ایران یک سامانه موشکی جدید را آزمایش می کند


موشه پاتل مدیر سازمان پدافند موشکی اسرائیل
موشه پاتل مدیر سازمان پدافند موشکی اسرائیل

موشه پاتل مدیر سازمان پدافند موشکی اسرائیل می گوید ارتش اسرائیل به زودی یک سامانه موشکی را برای دفاع از کشور اسرائیل در مقابل حملات احتمالی موشک های دوربرد ایران، آزمایش خواهد کرد.

موشه پاتل روز یکشنبه در کنفرانس کمیته روابط عمومی آمریکا - اسرائیل موسوم به آیپک در واشنگتن، استراتژی اسرائیل برای دفاع در مقابل تهدیدهای مشهود موشکی ایران را تشریح کرد.

ایران در سال های اخیر آزمایش های موشکی متعددی را انجام داده است و اسرائیل می گوید موشک های ایران می توانند سرزمین اسرائیل را هدف قرار دهند.

اسرائیل، همچنین از بابت تحویل راکت ها و انواع دیگر سلاح ها از سوی ایران به گروه های ستیزه جوی حماس و حزب الله نگران است.

موشه پاتل، مدیر سازمان دفاع موشکی اسرائیل گفت: «ما باید به برنامه ریزی های دشمنان‌مان نگاه کنیم. ایرانی ها سلاح به حماس و حزب الله می دهند و البته آن ها هم سلاح های دقیق بسیاری خواهند داشت. از این رو، موضوعی که باید به توجه داشت این است: چه سامانه هایی کارسازترین سامانه ها برای رهگیری این تهدیدها خواهند بود. ما توانایی آن را داریم اما می خواهیم توانایی هایمان را در آینده تقویت کنیم.»

پیشرفته ترین سامانه اسرائیل برای ره گیری موشک ها ارو ۳ (یا پیکان ۳) خوانده می شود که مشترکا با آمریکا ساخته شد.

سامانه رهگیری پیکان ۳ که ابتدا در ۲۰۱۷ مستقر شد، می تواند موشک ها را در فضا در ارتفاعی هدف قرار دهد که بدون خطر هر کلاهک اتمی را نابود کند اما پیدا کردن مرز هوایی که به اندازه کافی برای آزمایش این سیستم بزرگ باشد، چالشی برای اسرائیل است.

آقای پاتل افزود: «ما اخیرا دو پرتاب آزمایشی موفقیت آمیز انجام دادیم. یکی پیکان ۳ بود که برای ما بسیار اهمیت دارد زیرا پیکان ۳ یک ره گیر ورای جوی است. می توانم بگویم که پیکان ۳ برای اسرائیل بسیار بزرگ است. می تواند علیه تهدیدهای اتمی که از سوی ایران می آیند کارساز باشد. اما به علت ایمنی محدودیت هایی در مرز هوایی خودمان برای آزمایش پرتاب آن داریم.»

پاتل گفت: اسرائیل نمی تواند به علت مسیر پرواز هواپیما ها بین اروپا و افریقا مرز هوایی در نزدیکی دریای مدیترانه را مسدود کند.

او گفت، به جای آن اسرائیل، در آینده نزدیک آزمایش پرتاب پیکان 3 را بر فراز ایالت آلاسکا در آمریکا انجام خوهد داد.

اسرائیل و آمریکا برای این آزمایش سال گذشته برنامه ریزی کرده بودند اما به علت آماده سازی بهتر برای آن به تعویق افتاد.

نسخه تلویزیونی این گزارش را از یوتیوب صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG