لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۹

هدف عملیات «سپر شمالی»: نابودی تونل‌های زیرزمینی حزب الله و نیروی قدس ایران


نقشه‌ای که وزارت دفاع اسرائیل منتشر کرده است.
نقشه‌ای که وزارت دفاع اسرائیل منتشر کرده است.

مقاله ای از یوکانان ویسر در وبسایت شبکه خبری سراسری اسرائیل آروتز شوا

عملیات «سپر شمالی» نمونه ای از استراتژی دفاعی اسرائیل علیه جنگ نامتقارن ایران است.

هدف از عملیات ارتش اسرائیل در مرز شمالی آن کشور نابود کردن تونل های تهاجمی فرامرزی حزب الله، سازمان تروریستی لبنان، است که با پول و حمایت سپاه پاسداران ساخته شده است.

ساخت این تونل های ترور بخشی از تلاش های مداوم ایران در تضعیف اسرائیل و ایالات متحده از طریق جنگ نامتقارن است.

یک افسر ارشد نیروی زمینی اسرائیل که بر عملیات جدید علیه حزب الله نظارت دارد می گوید، تونل های زیر مرز اسرائیل در سال ۲۰۱۴ با استفاده از حسگرهای جدید لرزه شناسی و سیستم های صوتی کشف شد که به ارتش اسرائیل امکان «شنود زمین و تشخیص فعالیت های مشکوک» را می داد.

سازمان تروریستی لبنان نه تنها منابع مالی این پروژه را از ایران تامین کرد، بلکه از کره شمالی هم کمک گرفت. پیونگ یانگ در گذشته تونل های تهاجمی مشابهی در مرز با کره جنوبی حفر کرده بود.

شرکت توسعه معادن کره شمالی سال ها پیش مهندسانی را در قالب کارگران خارجی چینی برای نظارت بر پروژه تونل های حزب الله به لبنان فرستاده بود.

ظاهرا حزب الله و نیروی قدس از عملیات اسرائیل شوکه شدند و هنوز نتوانسته اند پاسخی به این ضربه تحقیرآمیز بدهند. این ضربه با انتشار ویدئوی منتشر شده ارتش اسرائیل تشدید شد. در این ویدئو که از یک روبات در تونلی در اطراف شمالی ترین شهر اسرائیل گرفته شده، دو تروریست حزب الله پس از نزدیک شدن به دوربین روبات و یک انفجار کوچک پا به فرار می گذارند.

انتشار این ویدئو نکته ای را درباره دکترین دفاعی جدید اسرائیل به ما می آموزد. این واقعه نشان می دهد که ارتش اسرائیل چگونه از فناوری فوق پیشرفته موسوم به «جنگ افزار پیچیده و هوشمند» برای شکست و تحقیر دشمن استفاده کند.

این «جنگ افزار پیچیده و هوشمند» نخستین بار در پایان ژانویه هنگام عملیات تهران و ربودن آرشیو هسته ای ایران به نمایش گذاشته شد.

دومین نمایش این دکترین در ۱۰ ماه مه ۲۰۱۸ در یک رشته حملات نیروی هوایی اسرائیل به کاروان تسلیحاتی حزب الله و نیروی قدس در سوریه اتفاق افتاد.

اسرائیل از این توانایی در غزه در برابر حماس هم استفاده کرده است.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG