لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

بازتاب انتقاد نتانیاهو از سخنان حسن روحانی که مثل خامنه‌ای اسرائیل را غده سرطانی نامید


روزنامه جروزالم پست در گزارشی نوشت: در واکنشی خشمگینانه به اظهارات حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که کشور اسرائیل را «غده سرطانی» خاور میانه خوانده بود، نخست وزیر اسرائیل از جامعه بین المللی خواست ایران را در معرض تحریم‌های بیشتری قرار دهد.

بنیامین نتانیاهو گفت «اسرائیل خوب می‌داند چگونه از خود در برابر رژیم آدمکش ایران دفاع کند. فراخوان روحانی برای نابودی اسرائیل باردیگر به کشورهای جهان نشان داد که باید رژیمی را که تهدید جهانیان است، در معرض تحریم‌های بیشتری قرار دهند.»

جروزالم پست با اشاره به انتقاد حسن روحانی از تاکید پرزیدنت ترامپ دایر یر تقویت پیوندها با ریاض و ارزان شدن نفت، سخنان رئیس جمهوری آمریکا در روز شکرگزاری را نقل می‌کند که گفته است، نقش عربستان سعودی در خاور میانه بسیار مهم است و بدون چنان پایگاه محکمی اسرئیل با مشکل بزرگی روبرو می‌شد.

این روزنامه با پرداختن به دشمنی ایران و عربستان سعودی در منطقه خاور میانه می‌نویسد تهران و ریاض با استفاده از گروه‌های مورد حمایت خود در سوریه، لبنان، یمن، و عراق به رقابت‌ها ادامه می‌دهند.

حسن روحانی در زمینه رابطه تهران-واشنگتن گفته است، اگر ایالات متحده در گفتارش و ابراز اعتماد به برخی کشورهای منطقه صادق است، چرا می‌گوید دلیل حمایت از آن کشورها دفاع از امنیت و موجودیت اسرائیل آست؟

روحانی در ادامه اعلام کرد که ایران آماده است از منافع عربستان سعودی در برابر تروریسم، تجاوز و ابرقدرت‌ها حمایت کند و در ازای چنان کمکی خواستار ۴۵۰ میلیارد دلار پول هم نیست؛ اشاره روحانی به سخنان ترامپ در ارتباط با قراردادهای نظامی با ریاض است.

رئیس جمهوری ایران، که در کنفرانس وحدت اسلامی سخن می‌گفت، همچنین از کشورهای اسلامی خواست در برابر آمریکا و اسرائیل متحد شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG