لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

دیدگاه| یادداشت سفیر اسرائیل در سازمان ملل: جهان باید فرق مردم و حکومت ایران را رعایت کند


دنی دنون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد
دنی دنون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد

یادداشتی در لس آنجلس تایمز از دنی دنون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد

می خواهم به طور مستقیم با مردم ایران حرف بزنم و برایشان پیامی روشن و واضح دارم: کشور من در تلاش شما برای دستیابی به یک زندگی بهتر در کنارتان می ایستد. اسرائیل دشمن شما نیست؛ ما می خواهیم دوست شما باشیم.

ایرانیان و یهودیان هر دو مردمانی باستانی و پرغرور، با تاریخی عمیق و غنی هستند. یهودیان بیش از ۲۵۰۰ سال بخشی از تاریخ ایران بوده اند؛ کوروش بزرگ، پادشاه ایران، بود که شش قرن پیش از میلاد مسیح اجازه داد یهودیان به سرزمین اسرائیل برگشته و عبادتگاهشان را بازسازی کنند.

پس از تاسیس اسرائیل و ایران نوین، دو کشور روابط دیپلماتیک و تجاری قوی را شکل دادند. در دهه ۶۰ میلادی، مهندسان نیروی زمینی اسرائیل به قزوین رفتند تا در آبیاری و مدیریت بذر به کشاورزان ایرانی کمک کنند. حضور اسرائیلی ها چنان گسترده بود که دومین زبان آن شهر پس از فارسی عبری بود. اسرائیل و ایران دهه ها بر سر واقعیت های در حال تحول ژئوپولیتیک خاورمیانه با هم کار کردند. حتی پروازهای مستقیم بین تل آویو و تهران انجام می گرفت.

اما روابط دو کشور پس از سال ۱۳۵۷ قطع شد. انقلاب اسلامی قدرت را در دستان آیت الله خمینی و ایران را در مسیر تبدیل شدن به کشوری یاغی و حامی عمده تروریسم قرار داد. این رژیم طی چهار دهه گذشته به بهای تحمیل هزینه ای گزاف به مردم ایران، انقلاب خود را به زور صادر کرده است.

نفرت بی منطق از اسرائیل، یکی از ستون های مرکزی حکومت ایران پس از انقلاب بود. خمینی کشور من را «شیطان کوچک» و «غده سرطانی» که باید حذف شود توصیف کرد. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، تهدید به حذف اسرائیل از نقشه روزگار کرده بود.

اسرائیل، با این وجود، بین حکومت ایران و مردم ایران تمایز قائل است. ما با شهروندان ایران هیچ خصومت و دشمنی نداریم.

مردم ایران باید بدانند که وقتی به درستی با خشم فریاد می زنند، «نه غزه، نه لبنان» و «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن»، جهان صدای آنها را می شنود.

هدف از تحریم های جدید آمریکا وادار کردن تهران به انتخاب میان عادی سازی و تروریسم و جنگ نیابتی است. برای کاسته شدن از تاثیر تحریم ها بر مردم ایران تبصره هایی برای واردات آزادانه غذا و دارو و تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شده است.

مردم ایران نباید به خاطر اقدامات رهبران‌شان رنج بکشند. جهان باید در همبستگی با شهروندان ایران جبهه ای متحد علیه حکومت مذهبی تشکیل داده و تحریم ها را علیه ابزار ترور ایران به اجرا بگذارد.

دلیلی برای دشمنی میان مردم یهودی و ایرانی نیست و تمام دلایل از دوستی و اتحاد ما حکایت دارد. اسرائیل پس از زلزله های ویرانگر در ایران، اعزام کمک های پزشکی را به تهران پیشنهاد داد. ما وبسایتی به زبان فارسی راه انداخته ایم که از طریق آن تجربه های فنی در کاستن از خشکسالی در ایران ارائه می شود. ما از خواست مردم ایران برای آزادی بیان بدون ترس از پیگرد، عمل به فرایض دینی بدون ترس از شکنجه، و جشن گرفتن تاریخ پرغرور و فرهنگ پربارشان، حمایت می کنیم.

امیدواریم روزی فرا برسد که اسرائیل و ایران دلایل بیشتری برای همکاری داشته باشند. ایرانی ها مانند اسرائیلی ها سزاوار یک زندگی آزاد هستند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG