لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

سازمان مردم نهاد اسرائیلی از بانک سرمایه گذاری اروپا به ظن روابط با ایران شکایت می کند


گزارشی در روزنامه جروسلم پست

شورات هادین (به انگلیسی: Shurat Hadin ) ، سازمان حقوقی اسرائیلی، به نیابت از آمریکایی های قربانی حملات تروریستی علیه «بانک سرمایه گذاری اروپا» شکایت کرده است.

در پی گزارش های رسانه ای حاکی از فشار کمیسیونرهای اروپایی بر بانک سرمایه گذاری اروپا برای حمایت از شرکت های اروپایی طرف تجارت با ایران، «شورات هدین» می کوشد موجب توقیف دارایی های ایران در دست بانک سرمایه گذاری اروپا شود. «بانک سرمایه گذاری اروپا» بازوی استقراضی اتحادیه اروپا است که در مالکیت کشورهای عضو اتحادیه قرار دارد.

بانک سرمایه گذاری اروپا پیشتر پیشنهاد کمیسیونرهای اروپایی را به این دلیل رد کرده بود که همکاری با ایران می تواند آن بانک را در معرض تحریم های آمریکا علیه تهران قرار دهد.

این بانک در پیامی به جروسلم پست گفت: «بانک سرمایه گذاری اروپا هرگز در ایران سرمایه گذاری نکرده است... و قصد چنین کاری را هم در آینده ندارد.»قربانیان حملات تروریستی، طی سال های گذشته، ایران را در دادگاه های آمریکا به پرداخت غرامت محکوم کرده اند. «شورات هدین» مدعی است که ۴۳ میلیارد دلار غرامت پرداخت نشده توسط جمهوری اسلامی وجود دارد. این سازمان می گوید ایران از پرداخت غرامت به قربانیان سر باز زده و به تامین مالی گروه های تروریستی در سراسر جهان ادامه می دهد.

مراحل اولیه این شکایت حقوقی در دادگاه شهر واشنگتن انجام گرفته است که در آن تصریح شده است بانک سرمایه گذاری اروپا باید تمام دارایی های ایران در آن بانک را شناسایی و اعلام کند و آن ها را به قربانیان تروریسم تحویل بدهد.

سخنگوی این بانک اروپایی می گوید از هر گونه شکایت حقوقی اطلاعی ندارد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG