لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۰

یک رسانه عرب: اسرائیل فهرستی از اهداف ایران در عراق به دست آورده است


ایران در عراق و سوریه نیروی نظامی دارد.
ایران در عراق و سوریه نیروی نظامی دارد.

وبسایت عربی الجریده به نقل از منابع آگاه گزارش می دهد که اسرائیل لیستی از یک مجموعه سایت های نظامی ایران در عراق به دست آورده است که برای انتقال تسلیحات و تجهیزات به سوریه از آن ها استفاده شده بود.

الجریده می گوید تصاویر منحصر به فردی از بعضی از این اهداف شامل گذرگاه مرزی ایران در نزدیکی مهران در شرق بغداد و یکی دیگر در نزدیکی بصره در دست دارد.

جروسلم پست در گزارش خود نوشت: اسرائیل این سایت ها را زیر نظر داشته است. منابع آگاه اشاره دارند که ایران از این مراکز برای ایجاد یک کریدور زمینی از تهران به بغداد و سوریه استفاده می کرد. سپاه پاسداران بعضی از این سایت ها از جمله پایگاهی در رطبه و دیگر بخش های جاده منتهی به سوریه را تحت کنترل داشت.

این وبسایت می نویسد: «اجرای این تهدید نشانگر یک تغییر در قواعد و تلاشی از سوی تل آویو برای گسترش نقشه بازی است.»

این وبسایت تمرکز تازه اسرائیل به عراق را به حملات رژیم سوریه در نزدیکی قنیطره در جنوب ربط داده است. اسرائیل هشدار داده که ایران باید نیروهایش را از سوریه خارج کند.

در ماه ژوئن، یک مقام آمریکایی ادعا کرد که اسرائیل به یک حمله هوایی در نزدیکی بوکمال در سوریه دست زده بود که هدف از آن شبه نظامیان شیعه عراقی بود. اگر چه آن شبه نظامیان از گروه های عراقی بودند ولی در سوریه در قالب حمایت های سپاه پاسداران از بشار اسد به حمایت از رژیم سوریه می پرداختند.

اسرائیل نسبت به تلاش های ایران در ایجاد کریدوری از نفوذ شامل آموزش ده ها هزار شبه نظامی در سوریه ابزار نگرانی کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز جمعه درباره اوضاع سوریه با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفتگو کرده بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG