لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۷

اسرائیل رآکتورهای هسته‌ای را برای حمله موشکی حزب الله یا ایران آماده می‌کند


نیوزویک در گزارشی نوشت: اسرائیل می گوید حفاظت از دو رآکتور هسته ای اش را با توجه به این که هدف موشک های ایران و حزب الله هستند، تقویت کرده است.

«کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل» می گوید «دیمونا» و «ناحال سوریک» اهدافی مطلوب برای هر گونه حملات ایران و حزب الله هستند. هر چند چنین حملات احتمالی جان اسرائیلی ها را به خطر نمی اندازد ولی یک موفقیت تبلیغاتی بزرگ برای تهران و حزب الله خواهد بود.

آمادگی هایی در دو تاسیسات هسته ای اسرائیل برای تخلیه آن ها انجام گرفته است. همچنین عملیات آزمایشی برای پس از چنین حمله ای با هدف جلوگیری از انتشار مواد رادیواکتیو صورت گرفته است.

دانشمندان هسته ای اسرائیل ماه گذشته مطالعاتی درباره پیامدهای برخورد یک موشک به یکی از رآکتورها انجام دادند.

در پژوهشی که سال گذشته در «نشریه مهندسی هسته ای و علم پرتوشناسی» منتشر شد، ذکر شده است که فرود آمدن یک موشک اسکاد در ۳۵ متری رآکتور می تواند به حفاظ گنبدی آن آسیب بزند، موجب نشت گاز رادیواکتیو شده و سیستم خنک کننده آن را از کار بیاندازد.

حسن نصرالله، رهبر حزب الله، سال گذشته گفته بود گروه او رآکتور هسته ای «دیمونا» را که او «آنتیک» توصیف کرده و «برای ضربه زدن به قدرت عمده ای نیاز ندارد» هدف قرار می دهد.

ارتش اسرائیل می گوید حزب الله بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار موشک و راکت با برد کوتاه و متوسط و چند صد موشک دور برد دارد.

دولت اسرائیل گفته است قصد ندارد رآکتور ۵۴ ساله «دیمونا» را که قدیمی ترین تاسیسات هسته ای فعال در جهان است، تعطیل کند و دست کم برای دو دهه دیگر فعال نگاه خواهد داشت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG