لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

اسرائیل خطاب به شورای امنیت: ایران کماکان موشک های بالیستیک را آزمایش می کند


دنی دنن، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد
دنی دنن، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد

سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، روز پنج شنبه، به اطلاع شورای امنیت رساند که ایران در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ آن شورا به دو آزمایش موشک بالیستیک اقدام کرده است. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران می خواهد به هیچ فعالیت مرتبط با موشک های بالیستیک قادر به حمل کلاهک هسته ای دست نزند.

روزنامه جروسلم پست در گزارشی نوشت: دنی دنن مشخصا به مواردی اشاره می کند که طی آن ایران با نقض این قطعنامه موشک هایی را آزمایش کرده است که می تواند کلاهک هسته ای ۵۰۰ کیلوگرمی را بیش از ۳۰۰ کیلومتر حمل کند.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد تاکید کرد: «ایران به بی اعتنایی به تعهداتش به جامعه بین المللی ادامه می دهد و خاورمیانه را بیش از پیش خصوصا در سوریه، لبنان، عراق، یمن و نوار غزه بی ثبات می کند. فعالیت های جمهوری اسلامی تهدیدی مستقیم برای اسرائیل و سراسر منطقه است. شورای امنیت باید در برابر تخاصم ایران هشیار باقی بماند.»

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه هفت شرط برای باقی ماندن تهران در توافق هسته ای با قدرت های جهانی تعیین کرد. از جمله این شروط عدم مذاکره بر سر برنامه موشک های بالیستیک و فعالیت های منطقه ای ایران است.

عدم تمایل ایران به دادن امتیازی بر سر برنامه موشک های بالیستیک یکی از موانع عمده ای بود که موجب خروج پرزیدنت ترامپ از برجام شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG