لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۳

دیدگاه| برخورد ایران و اسرائیل نشانگر مرحله جدیدی از جنگ سوریه است


تصویری از باقیمانده جت آمریکایی که سوریه سرنگون کرد
تصویری از باقیمانده جت آمریکایی که سوریه سرنگون کرد

مقاله ای از متیو برادسکی در وبسایت نشریه ویکلی استاندارد

درگیری نظامی تازه ایران و اسرائیل حاکی از این است که با وجود کاهش جنگ داخلی و شکست داعش کارهای ناتمامی در سوریه باقی مانده است. حمله ایران با پهباد به اسرائیل چنان واکنشی را به همراه داشت که ژنرال تومر بر، معاون فرمانده نیروی هوایی اسرائیل ، آن را «بزرگترین و عمده ترین حمله نیروی هوایی اسراییل علیه دفاع هوایی سوریه از عملیات صلح در جلیله» عنوان کرد که سال ۱۹۸۲ طی جنگ اول لبنان انجام گرفته بود. این یعنی جنگ در سوریه در شرف تغییر و ورود به مرحله ای جدید است که در آن قواعد بازی آزمایش شود.

این اولین بار نبود که پهبادهای ایران به کار گرفته می شد. ایران پهبادهای پیشرفته ای از جمله پهبادهای انتحاری را پبشتر در اختیار حزب الله و حوثی ها یمن گذاشته بود. اما نخستین بار بود که به دست خود ایرانی ها علیه اسرائیل به کار گرفته شد.

ایران پیشتر از این پهبادها در برابر نیروهای مورد حمایت آمریکا در سوریه استفاده کرده بود.

پهبادی که ایران علیه اسرائیل استفاده کرد کپی پهباد پیشرفته رادار گریزی آمریکایی است که ایران در سال ۲۰۱۱ به دست آورده بود. هفته گذشته ایران خط تولید انبوه پهبادهای مهاجم مجهز به مهمات هدف یاب را راه انداخت. روشن نیست پهبادی که ایران چند روز پیش به کار گرفت مجهز به مهمات بوده باشد.

در این مرحله جدید مناقشه در سوریه، قدرت های منطقه ای و جهانی به دنبال تعیین قواعد جدید درگیری در این جنگ هستند و این شامل سنجش سایه روشن های خطوط قرمز یکدیگر است.

آزادی عمل اسرائیل در جریان جنگ سوریه از سال ۲۰۱۱ با ورود روسیه به جنگ و استقرار چتر دفاع هوایی در شمال حمص در سال ۲۰۱۵ تغییر کرد. بعضی در تشکیلات امنیتی اسرائیل معتقدند هدف از پرواز پهباد ایرانی به مرز اسرائیل کشاندن هواپیماهای اسراییلی به تور دفاع هوایی سوریه بود.

این که نیروهای ایرانی با تجهیزات خود از خاک سوریه با پهباد دست به حمله به اسرائیل می زنند نشان می دهد بشار اسد و متحدانش در پی زوال داعش جسارت بیشتری پیدا کرده اند.

فارغ از این که ایران از حمله اخیر در پی سنجش واکنش یا ارسال پیامی به اسرائیل، آمریکا و متحدان شان بوده باشد، یکی از اهدافش این بود که اسرائیل را پیش از واکنش به زیر پا گذاشتن خطوط قرمزش از سوی ایران به تفکر بیشتر وا دارد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG