لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

ساقط کردن پهپاد ایرانی«صاعقه»؛ یک فاجعه تبلیغاتی برای ایران؟


پهپاد «صاعقه» از روی پهپاد «آر کیو ۱۷۰» آمریکا مهندسی معکوس شده است
پهپاد «صاعقه» از روی پهپاد «آر کیو ۱۷۰» آمریکا مهندسی معکوس شده است

گزارش وبسایت نشریه ماهانه «ایر فورسز»

پهپاد ساخت جمهوری اسلامی ایران موسوم به «صاعقه» که روز جمعه پس از ورود به مرز هوایی اسرائیل هدف یک هلی کوپتر اسرائیلی قرار گرفت از روی پهپاد «آر کیو ۱۷۰» آمریکا مهندسی معکوس شده است.

بنا بر گزارش ها، این نخستین عملیات رزمی پهپاد «صاعقه» بوده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قصد داشته تصاویر ضبط شده از پرواز آن بر فراز نیروهای اسرائیلی مستقر در بلندی های جولان را همزمان با مراسم سی و نهمین سالگرد انقلاب ۵۷ در قالب مجموعه ای تبلیغاتی از رسانه های حکومتی ایران منتشر کند.

تصمیم به استفاده از این پهپاد از سوی مقام های ارشد سپاه گرفته شده بود. این یکی از دوازده پهپادی است که طی کمتر از دو سال گذشته در اختیار نیروی هوا فضای سپاه پاسداران قرار گرفته است.

پهپاد «صاعقه» در مقایسه با پهبادهای «ابابیل ۳»، «مهاجر ۴»، «صادق» و «شاهد ۱۲۹» از امکانات تجسسی محدودتری برخوردار است و حتی تردیدهایی در اینباره وجود دارد که «صاعقه» اساسا دوربین تجسسی نداشته باشد.

تصور می شود سپاه آگاه از واکنش احتمالی اسرائیل این پهپاد را فرستاده بود تا میزان واکنش اسرائیل را بیازماید. یک جت از سه جت جنگی مهاجم اسرائیل در پرتاب موشک های زمین به هوای پیشرفته از سوریه هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

سپاه تصور نمی کرد اسرائیل چنان واکنش شدیدی نشان داده و دوازده هدف از جمله چهار پایگاه سپاه، مراکز کنترل و فرمان سپاه در نزدیکی فرودگاه دمشق و پایگاه «تی ۴» که پهباد «صاعقه» از آن بلند شده بود را هدف بمباران قرار بدهد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG