لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

دیدگاه| رویکردهای اسرائیل و عربستان در برابر ایران متفاوت است


جاناتان لیس، نویسنده نشریه هاآرتص، در تحلیلی می گوید حملات هوایی اخیر اسرائیل به مواضع ایران، حامل این پیام برای تهران است که اسرائیل، مانند عربستان سعودی نیست. اشاره این نشریه به حملات موشکی و پهپادی تابستان به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو است که به ایران نسبت داده شده است.

دو روز قبل، اسرائیل اعلام کرد که به حدود ۲۰ هدف ایرانی و سوری در سوریه حمله کرده است. پیش از آن نیز به مواضع گروه فلسطینی «جهاد اسلامی» که حامی اصلی آن ایران است، در غزه و سوریه حمله شد و یک فرمانده نظامی ارشد این گروه در حملات کشته شد. هاآراتص همچنین می گوید از دو ماه پیش و به دنبال شلیک موشک‌های ضدتانک توسط حزب الله، اسرائیل به اهداف مرتبط با ایران در شمال اسرائیل حمله کرده است.

نویسنده هاآرتص می گوید اسرائیل مانند عربستان سعودی نیست و تجاوز به خود را امری غیرجدی تلقی نمی کند و آن را نادیده نمی گیرد. او همچنین می گوید قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، باید در مورد پروژه استقرار در مرز اسرائیل-سوریه تجدیدنظر کند، چرا که اسرائیل به آن واکنش محکم نشان خواهد داد.

نویسنده هاآرتص می گوید در حالی که اسرائیل امید دارد در زمانی که تهران با بحران داخلی مواجه است پیام حملات هوایی اسرائیل به مواضعش در سوریه را بهتر از گذشته درک کند، اما در عین حال به نظر می رسد اسرائیل وارد شرایط خطرناکی در منطقه شده است که یک اقدام اشتباه، ممکن است به تشدید تنش ها با ایران و نمایندگانش منجر شود و اسرائیل و ایران را در آستانه جنگ مستقیم قرار دهد.

این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.​https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif
XS
SM
MD
LG