لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۰

مراقبت اسرائیل از ورزشکارانش در المپیک


اسرائیل از مراقب بودن در آستانه برگزاری المپیک در لندن خبر می دهد اما یک گزارش ساندی تایمز را هم که می گوید تیمی را مامور شکار ستیزه جویان مترصد حمله به ورزشکاران اسرائیلی کرده است تکذیب می کند.

خبرگزاری فرانسه امروز، یکشنبه، در گزارشی از اورشلیم اظهارات ایهود براک وزیر دفاع اسرائیل را نقل می کند که به خبرنگاران گفت «قطعا در زمینه های اطلاعاتی و عملیاتی، پیشاپیش مسابقات المپیک، هوشیاری و مراقبت هائی وجود دارد، و حتی در غیاب هشدارهائی جدی هم باید مراقب و گوش بزنگ باشیم، چرا که پیشتر شاهد وقوع واقعه ای بوده ایم». اشاره او به حمله چهل سال پیش به ورزشکاران اسرائیلی در المپیک مونیخ بود که ۱۱ کشته بجا گذاشت.

ساندی تایمز گزارش داده است که اسرائیل در واکنش به حمله انتحاری چهارشنبه گذشته به توریست های اسرائیلی در بلغارستان، که به کشته شدن پنج اسرائیلی و راننده محلی آنها منجر شد، بر شدت تدابیر امنیتی در محوطه محل استقرار تیم ورزشی خود در المپیک لندن افزوده است.

ساندی تایمز همچنین می گوید اسرائیل تیمی از ماموران تشکیلات اطلاعاتی خارجی خود، موسوم به موساد را به اروپا فرستاه است تا ستیزه جویان مرتبط با حزب الله لبنان و نیروی قدس پاسداران انقلاب اسلامی ایران را که مترصد حمله ای مشابه باشند ردیابی کند.

اما اموس گیلدا، رئیس دائره خط مشی ها در دفتر آقای براک گزارش ساندی تایمز را به عنوان «داستانی خیالی» رد کرد.

ساندی تایمز به نقل از کارشناسانی امنیتی، که آنان را معرفی نمی کند، می گوید «نیروی قدس چندین سفید پوست اروپائی مسلمان شده، از جمله دو آلمانی ،یک سوئدی و دو بریتانیائی را، استخدام کرده است».

خبرگزاری فرانسه پیشتر در گزارشی از صوفیه اظهارات یک پزشک در گیر در معاینه جسد عامل حمله به اتوبوس توریست های اسرائیلی در بلغارستان را، که خود در این بمب گذاری انتحاری کشته شد، نقل کرده بود که گفته است نتیجه معاینه نشان می دهد مشخصات وی با آنچه که شاهدان فردی با قیافه عربی توصیف کرده اند فرق دارد.

این پزشک امروز به شبکه تلویزیونی بلغارستان گفت «نتیجه معاینه گویای سفید بودن پوست صورت، رنگ روشن چشمان، و رنگ قهوه ای موهای این مرد است».

با اینحال مقامات بلغارستان که با همکاری سی آی ای، اف بی آی و پلیس بین المللی سرگرم تحقیق در باره حمله انتحاری روز چهارشنبه به توریست های اسرائیلی هستند هنوز هویت بمب گذار را اعلام نکرده اند - هرچند که اسرائیل ایران و حزب الله شیعه متحد ایران را مسئول می شناسد. واشنگتن هم گفته است حمله دارای نشانه هائی است که با طرز کار و عملیات حزب الله شباهت دارد.

خبرگزاری فرانسه می گوید نگرانی از آن است که کشتار مونیخ تکرار شود.
XS
SM
MD
LG