لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۳

ارزیابی تحلیلگران از «خط قرمز» اسرائیل برای ایران


سخنرانی روز پنج شنبۀ بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تحلیلگران را متقاعد کرده است که سال جاری میلادی، سال حملۀ احتمالی به ایران نخواهد بود.

به گزارش رویترز، نموداری که نتانیاهو آن را هنگام نطقش در سازمان ملل در نیویورک نشان داد و با استناد به آن شرح داد که به تعبیر وی ایران تا چه اندازه به ساختن بمب اتم نزدیک شده، حاکی از آن است که ضرب الاجلی را که اسرائیل برای هرگونه اقدام نظامی تعیین کرده، قاعدتاً طی شش ماه اول سال آیندۀ میلادی خواهد بود؛ دست کم چند ماهی پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا.

از سوی دیگر اما روزنامۀ لیبرال هاآرتز و روزنامۀ هایوم(که هوادار دولت اسرائیل است) روز جمعه در صفحات اول خود نوشته اند که برآوردی که نخست وزیر اسرائیل از زمان دستیابی ایران به بمب اتم ارائه داد، دقیق نبوده و در واقع، به تعبیر سردبیران این دو روزنامه، «چند هفته تا چند ماه» فاصلۀ زمانی دقیقتری برای رسیدن ایران به سلاح اتمی است.

ایران سخنرانی نتانیاهو را مملو از اتهامات مسخره و بی اساس خوانده است.

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجۀ اسرائیل، در پاسخ به پرسش رادیوی ارتش آن کشور درخصوص احتمال حملۀ نظامی به ایران در بهار آینده در صورت شکست تحریمهای آمریکا و اتحادیۀ اروپا، احتمال چنین حمله ای را در فصل بهار منتفی دانست و افزود که تأکید نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی اش در نیویورک بر آن بوده که اگر جهان خواهان پیشگیری از وقوع یک جنگ دیگر است، باید مانع از هسته ای شدن ایران شود.

دان مارگالیت، تحلیلگر سیاسی اسرائیلی، امروز جمعه گفت که سخنان نتانیاهو در مجمع عمومی، حاکی از آشتی میان وی و پرزیدنت اوباما دست کم تا پس از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر آمریکاست. این دو مقام سیاسی با یکدیگر بر سر تعیین خطوط قرمز برای فعالیتهای هسته ای ایران اختلاف عقیده پیدا کرده بودند.

بنیامین نتانیاهو هم گرفتار مشکلات سیاسی خود در کشورش است و باید تصمیم بگیرد که می تواند چالشهای بودجۀ کشورش را حل کند و راه حلی برای مسئلۀ ایران بیابد و تا اکتبر سال آیندۀ میلادی بر مسند نخست وزیری بماند یا نه. اگر این مشکلات حل نشود، انتخابات باید زودتر و طی سه چهار ماه آینده برگزار شود.

در عین حال یک مقام اسرائیلی در پی سخنرانی نخست وزیر آن کشور در مجمع عمومی سازمان ملل، توضیحاتی درخصوص راهبردهای ایران در فعالیتهای هسته ای اش ارائه داد و گفت که اسرائیل تدارک حملۀ نظامی به ایران را دیده است.

این مقام اسرائیلی که نامش فاش نشده، به خبرگزاری رویترز گفت:«وقتی نتانیاهو می گوید ایران در مدت زمان مشخصی به بمب اتم دست خواهد یافت، مقصودش آن است که گزینۀ جنگ تا آن زمان انتخاب نخواهد شد و تا آن وقت، گزینه های دیگری که عملیاتی و راهبردی هستند، برای حل این بحران، انتخاب می شوند.»
XS
SM
MD
LG